Tasarım odaklı düşünme ve prototipleme: 6 tuzak ve kaçınma yolları

Tasarım odaklı düşünme ve prototipleme: 6 tuzak ve kaçınma yolları

Prototipleme ile ilgili en yaygın 6 yanlış kanı ve bu tuzaklara düşmeden nasıl daha iyi ürün ve hizmet tasarlayabileceğimize dair çözüm önerileri.

Prototiplemeyi doğal iş akışınıza entegre hale getirin

Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

İnsanlar “prototip” kelimesini duyduğunda, genellikle akıllarına gevşek tellerle asılı duran robotlar, makineler veya aygıtlar gelir. Fakat prototiplendirme, bir fikri kavramak ve geliştirmek için o fikrin çeşitli taslak versiyonlarının oluşturulması ve test edilmesidir. Geç hata yapmak yerine daha erken hata yapmanın avantajını kullanmaktır.

Peki neleri, nasıl prototiplendirebiliriz?

Oz Büyücüsü metodu ile büyülü prototipler tasarlamak

Oz Büyücüsü metodu ile büyülü prototipler tasarlamak wizard of oz

Zaman ve efor gerektiren bir çalışma olsa da, Oz Büyücüsü özellikle karmaşık sistemlerin tasarımında, çalışan prototipler üretmeden önce kullanım ve etkileşim verileri elde etmede oldukça faydalı ve zaman kazandıran bir metot.

Oz Büyücüsü metodu ile tanışın

Tasarım süreçlerinin internet ile evrimi

Tasarım süreçlerinin internet ile evrimi

İnternet uzun yıllardır hayatımızda, ancak interneti tam anlamı ile gerçekten doğru kullanabiliyor muyuz? Evet, biraz üstü kapalı bir soru oldu ve bu sorunun yanıtı her yere çekilerek yanıtlanabilir ancak işimiz tasarım olduğu için doğal olarak bu sorunun yanıtını tasarım alanında arayacak ve birlikte bulmaya çalışacağız.

Aynı amaç farklı yollar

Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Evet, henüz yazmaya başlarken tipografi prototipi oluşturabilir, okunabilirliği test edebilir, estetik ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğrusu, yazdığımız ve okuduğumuz sürece herkesin, okunabilirlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Okunabilirlik, sadece font isimlerini bilerek veya tanıyarak değil, sırasıyla prototipini oluşturarak, paylaşarak ve kullanıcı testleriyle değerli hale gelen bir süreçtir.

Devamını oku

Prototip, işlevsel ve pratik olmalıdır

Prototip, işlevsel ve pratik olmalıdır

Prototip nedir ve ne değildir konusunda her zaman bir kavram karmaşası olmuştur. Müşterinize sunduğunuz ürün prototipine “bu ne kadar çirkin bir tasarım” veya “bu tasarımın son hali mi?” gibi tepkiler almanız olasıdır. Buna alışın ve moral bozmamak için o tepkilere odaklanmayın.

Gelin bu kavramlara birlikte bakalım

Konular