Apple Knowledge Navigator ve gelecek vizyonları

Apple Knowledge Navigator ve gelecek vizyonları

Kurumsal gelecek vizyonları gerçekten geleceği tahmin etmek için mi üretiliyor?

1987 yılında EDUCOM fuarında, dönemin Apple CEO’su John Sculley, teknoloji eğitimi toplumuna yönelik yaptığı konuşmasında Knowledge Navigator adlı bir video sundu. Konsepti Hugh Dubberly ve Apple Creative Services’den Doris Mitsch tarafından geliştirilen video, 60.000 dolar bütçeyle çekildi.

TIME dergisi için yapılan bir röportajda, o dönem Apple’da bilgisayar uzmanı olarak görev yapan Alan Kay, Sculley’nin kendisinden Dynabook’un modern bir versiyonunu geliştirmesini istediğini belirtiyor. Dynabook, Kay’in 1972 yılında yayınladığı A Personal Computer for Children of All Ages adlı akademik çalışmasında tanımladığı, grafiksel kullanıcı arabirimi ve klavye kullanan bir konsept taşınabilir bilgisayar. Adından da anlaşılabileceği üzere Dynabook, esas olarak çocuklara yönelik tasarlanmış bir ürün. Döneminin ilerisinde bir teknolojik altyapı gerektirdiği için hiç üretilmemiş olsa da Xerox® NoteTaker prototipinin geliştirilmesine ve dahası — genel olarak — taşınabilir bilgisayarlara yön vermiş. Bu nedenle, günümüzde sıklıkla dizüstü bilgisayarların atası olarak gösteriliyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
3 önemli kullanılabilirlik kuralı

3 önemli kullanılabilirlik kuralı

Gizle