Makaleler

Arayüz tasarımında denge

Her şeyden önce, bir bütünlük sağlanmış, kompozisyonun her kısmına dengeli bir şekilde dağıtılmış öğeler, kullanıcının arayüzle karşılaştığı andaki hissiyatını olumlu yöne doğru çekecektir. Tasarım konusunda dengenin yeri, önemi ve farklı denge tipleri hakkında bilmediklerini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Orkun Duyar 23 Temmuz 2015

Tasarım Prensipleri” başlığındaki yazımda denge konusuna kısaca da olsa değinmiştim. Bu kez aynı konuyu biraz daha geniş bir çerçeveden anlatmaya çalışacağım.

Her şeyden önce, bir bütünlük sağlanmış, kompozisyonun her kısmına dengeli bir şekilde dağıtılmış öğeler, kullanıcının arayüzle karşılaştığı andaki hissiyatını olumlu yöne doğru çekecektir.

Her şeyin bir bütün olarak görünmesi ve birlikte sorunsuz çalışmasıyla, tasarım öğelerinin, beyaz alanla olan uyumlu görünümü ve hiyerarşik olarak aynı önemde olan ama birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışmayan öğeler, doğru bir içerik sunumuna olanak sağlayacaktır.

Tam tersi olduğunu düşündüğümüz durumda ise senaryo şu şekilde gelişecektir: Denge sağlanamamış bir arayüzle karşılaşan kullanıcı ilk andan itibaren kendisini bir kaosun içinde bulacak ve aradığının bu websitesinde olmadığını düşünüp tarayıcı sekmesinin sağ üst köşesindeki küçük sevimli çarpı butonuna tıklayacaktır. Çünkü, tam tabiriyle her biri ayrı telden çalan öğeler, sizin belirlediğiniz önem sırasına göre düzenli bir şekilde değil, kendi aralarındaki mücadele sonrası birbirlerine baskınlık kurmaya çalışan aynı zamanda da kullanıcıyla iletişim kurmayı unutan sevimsiz bir kompozisyon bütünü içinde yer bulacaklardır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et