Atıştırmalık UX Önerileri

Atıştırmalık UX Önerileri

Kullanıcı deneyimi, sadece arabirim tasarımlarından önce değil, aynı zamanda yeni bir özellik eklerken de olması gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde uyabileceğiniz ve kullanıcıyla olan iletişiminizi kolaylaştıracak kısa bir liste hazırladım. Hazırsanız başlıyoruz!

1. Yeni bir şey öğretmek, var olanı kullanmaktan daha zor olduğu için, tasarımı yaparken kullanıcı alışkanlıklarını göz ardı etmemenizde fayda var.

2. Yeni özellikler beraberinde daha zor bir deneyim getirmemeli. Yapılan değişikliklerin bir anlamı olması için kullanıcıların bunu benimseyerek kullanması gerekir. Bunun için de basit olan şeylerin aynı basitlikte kalmasını, daha detaylı içeriklerin de, kullanıcı profiline göre kolaylıkla ulaşılabilir olmasını mümkün kılın.

3. Kullanıcının dikkatini çekmelisiniz. Kullanıcılar, açıklamaları okumayıp, ayrıntıları görmek için ekstra çaba harcamayabilir. İçeriğin kolay anlaşılabilir olması için önem sırasına göre kategorize edebilir ve farklı stillerle ayrışmasını sağlayabilirsiniz.

4. Uzun aralıklarla yeni ve büyük özellikler eklemek yerine, kısa zaman aralıklarında küçük yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Birdenbire ortaya çıkan büyük bir değişiklik, kullanıcının, kendisini bambaşka bir deneyimin içerisinde bulmasına sebep olabilir.

Bunun yerine, kısa aralıklarla, kullanıcı alışkanlıklarını etkilemeyecek ve hayatını kolaylaştıracak yeni özelliklerle tutarlı bir yol izleyebilirsiniz.

5. Sadece kullanılabilirlik yetmeyebilir. Sayfa geçişlerinde, pop-up açılışlarında ya da buton hover’ı gibi birçok etkileşim anında, kullanıcının seveceği animasyonlara yer verebilirsiniz.

Ayrıca siteniz, kullanıcının etkileşimine göre cevap verebilir ve aşağıdaki görselde olduğu gibi kullanıcıyla diyalog kurabilir.

hootsuite

6. Yeniliklerden korkmayın! Tasarımınızla ilgili aldığınız geri bildirimleri ciddiye alarak değerlendirmenizde fayda var. Var olandan iyi olduğunu düşündüğünüz yerleri iyileştirmekten çekinmeyin. Çünkü iyi bir tasarımcı, sunulan fikrin var olandan daha iyi olduğunu fark ederek onu uygulayabilmelidir.

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

7. Tasarımınız, baştan sona belirlediğiniz kurallara bağlı kalmalıdır. Boşluklar, buton boyutları/renkleri ve tipografi gibi arayüz stilleri, her sayfada devam ettirilmelidir. Böylece tutarlı bir arayüz hazırlamış olursunuz.

orkunduyarimza

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Mashable öngörüsel veri analitiğinden nasıl besleniyor?

Mashable öngörüsel veri analitiğinden nasıl besleniyor?

Gizle