Bağıntı Şeması (Affinity Diagram): Fikirleri ve olguları bir araya getirme ve gruplama hakkında bilgi edinin

Bağıntı Şeması (Affinity Diagram): Fikirleri ve olguları bir araya getirme ve gruplama hakkında bilgi edinin

Bağıntı şemaları; olgular, etnografik araştırmalar, ürün geliştirirken ortaya çıkan fikirler, kullanıcı görüşleri, kullanıcı ihtiyaçları ve analizleri gibi karışık verilere sahip olduğunuz tüm alanlarda, tüm verilerinizi anlamanıza yardımcı olacak harika bir yöntemdir. Bağıntı şemaları, bilgi gruplama ve paketleme ile ilgili en yararlı yöntemlerden biridir. Bu nedenle, tasarım süreçlerinin birçok aşamasında olduğu gibi tasarım bağlamının dışında da kullanılır.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Affinity Diagrams – Learn How to Cluster and Bundle Ideas and Facts başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Neden bağıntı şeması?

Bağıntı şeması; büyük miktarda toplanan verileri, birbirleri ile ilişkilerine dayanan gruplara veya temalara ayırarak düzenlemenize yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Araştırma sırasında toplanan verileri veya beyin fırtınaları sırasında oluşturulan fikirleri gruplamak için mükemmeldir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı tasarim-topluluklari-bolum-2-tasarim-mutfagi

Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Bu fikirle kimin hangi sorununu nasıl çözüyorsun?” yeni-nesil-kafasi-sorun-cozum

“Bu fikirle kimin hangi sorununu nasıl çözüyorsun?”

Gizle