Makaleler

Banner körlüğü ve Carousel kullanımı

İlk önce, Internet reklamcılığının emektar oyuncusu "banner"lardan bahsedelim. Topu topu 20 yıllık bir reklam aracı olan "banner"lar bu gün bir çok web sitesi tarafından gelir kaynağı olarak görülüyor. Peki ziyaretçiler tarafından ne olarak görülüyor dersiniz?

Sinan Özdemir 02 Aralık 2014

İlk önce, Internet reklamcılığının emektar oyuncusu “banner”lardan bahsedelim. Topu topu 20 yıllık bir reklam aracı olan “banner”lar bu gün bir çok web sitesi tarafından gelir kaynağı olarak görülüyor. Peki ziyaretçiler tarafından ne olarak görülüyor dersiniz?

Araştırmalar öyle gösteriyor ki; ziyaretçiler ‘banner’ları hiç görmüyorlar bile. Üstelik sadece reklam ‘banner’larını da değil. Bir Web sitesindeki reklama benzeyen her şey, ‘banner’ körlüğü etkisiyle neredeyse hiç farkedilmiyor.

Banner körlüğü: Internet kullanıcıları arasında hızla ilerleyen bulaşıcı bir semptom. Web sitelerinde gezinirken reklam bombardımana tutulan ziyaretçilerin, geçmiş deneyimlerinden öğrendikleri, görmezden gelme refleksi.

‘banner’ körlüğü kavramı ilk olarak 1998 yılında Benway ve Lane tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda ortaya atılıyor. işin ilginç tarafı; Internet ortamında bugünkü deneyimiyle kullanılan ilk ‘banner’ (reklam bedeli olan, tıklanarak bir linke yönelen ve raporlanan), 1994 yılında yayınlanıyor. Aradan sadece 4 yıl geçmesine rağmen Benway ve Lane’nin ileri sürdüğü ‘banner’ körlüğü fenomeni, günümüzün göz hareketlerini ölçümleyebilen araştırmaları tarafından da doğrulanmaya devam ediyor ve artık biliyoruz ki ‘banner’ körlüğü sadece bir fenomen değil. Bilimsel araştırmaların kesin sonuçlarına dayanan değişmez bir gerçeği olarak karşımızda duruyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz