Makaleler

Tipografi savaşları: Başlıkları büyük harfle mi küçük harfle mi yazmalı?

Bir uygulama veya web sitesi için içerik üretirken başlıklarda büyük harf kullanmayı tercih etmek, küçük bir konu gibi görünse de aslında önemli bir karardır. Çünkü büyük harf kullanımı okunabilirliği, anlaşılırlığı ve kullanılabilirliği etkiler. Dolayısıyla, sunduğunuz kullanıcı deneyimini ve sonuç olarak insanların markanızı nasıl algıladığını da.

Avatar
Tuba Çakır 11 Mayıs 2018
title case or sentence case

Bir uygulama veya web sitesi için içerik üretirken başlıklarda büyük harf kullanmayı tercih etmek, küçük bir konu gibi görünse de aslında önemli bir karardır. Çünkü büyük harf kullanımı; okunabilirliği, anlaşılırlığı ve kullanılabilirliği etkiler. Dolayısıyla, sunduğunuz kullanıcı deneyimini ve insanların markanızı nasıl algıladığını da.

İki popüler yaklaşım

Bugün çoğu ürün ve web sitesinde, başlık yazımında 2 yaklaşım öne çıkar:

1) Title case: Başlıktaki tüm kelimelerin baş harflerinin büyük yazılması. Örneğin; Başlık Yazımında Büyük Harf Kullanımı Markanızla İlgili Ne Söylüyor?

2) Sentence case: Başlıkta sadece ilk kelimenin baş harfinin büyük yazılması. Örneğin; Başlık yazımında büyük harf kullanımı markanızla ilgili ne söylüyor?

Her iki yaklaşımın da hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Marka dili bağlamında hangi yaklaşımın benimseneceği ise önemli bir iş kararıdır. Örneğin; bir Apple kullanıcısıysanız, ürünlerinde çokça “title case” kullanımı görürsünüz. Çünkü Apple’ın tasarım yönergeleri; bildirim başlıkları, menü öğeleri ve butonlar dahil olmak üzere birçok kullanıcı arayüzü öğesi için bu yaklaşımı önerir. Ancak bir Google kullanıcısıysanız, ürünlerinde “sentence case” yaklaşımını görürsünüz. Bunun nedeni de yine, Google’ın tasarım yönergelerinin neredeyse her şey için bu yaklaşımı önermesidir.

 • Avatar
  Mehmetemin.korkmaz@yahoo.com

  Daha fazla bilgi edinebilmek için önerdiğiniz akademik kaynaklar var mı ?

  • Avatar
   Tuba Çakır

   Merhaba Mehmet Emin, maalesef bu konuda önerebileceğim akademik bir kaynak yok. Öte yandan, konu oldukça spesifik. Muhtemelen bu konuyu da içeren ancak daha geniş perspektife sahip çalışmalar mevcuttur fakat benim bilgim dahilinde değil. Soruna yanıt veremediğim için üzgünüm.

   • ahuseynovteymur@gmail.com
    ahuseynovteymur@gmail.com

    Peki ya grafik tasarım mı bitirmemuz lazım?

    • Avatar
     Tuba Çakır

     Merhaba. UX tasarımı alanında çalışmak için grafik tasarım bölümünden mezun olmak şart değil ancak avantaj olduğu kesin. Fakat söz konusu arayüz (UI) tasarımı olduğunda bu avantaj durumu biraz daha öne çıkıyor. Her ne kadar eğitimi tasarım kökenli olmayıp arayüz tasarımı yapan pek profesyonel olsa da, işin okulundan mezun olmak pek çok anlamda sizi bir adım öne taşıyan faktör.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da