Makaleler

Beyaz boşluk (negatif alan) nedir ve neden önemlidir?

Bu makalemizde, kullanıcıları sayfanızda tutmanızı sağlayabilecek kadar güçlü bir tasarım unsurundan söz edeceğiz: beyaz boşluk.

Berk Bayri 27 Kasım 2020

Bu makalemizde, bir tasarımcı olarak sizi şaşırtacak kadar hayati, ancak müzik notaları arasındaki sessizlik kadar küçümsenen, diğer yandan insanları sayfanızda tutmanızı — başka bir deyişle hayatta kalmanızı sağlayabilecek kadar güçlü bir tasarım unsurundan söz edeceğiz: beyaz boşluklar.

Etkileşimli bir tasarımın düzenini ve yapısını oluşturan birçok öğe vardır. Bu öğeler arasında genellikle ihmal edilen en hayati alanlardan biri, diğer tasarım öğelerinin içinde ve çevresinde bulunan boşluk olan beyaz boşluktur (negatif alan).

Bir web sitesi veya uygulamada düzeni tipografi, çizilmiş çizgiler, ikonlar, resimler vb. dahil olmak üzere birçok farklı görsel öğe oluşturur. Bir resmi hayal edelim; resimdeki renkler ve şekiller boyanmış alanlardır. Ancak, tabloyu oluşturmak için bütün bu alanların neye ihtiyacı vardır? Tuvale! Beyaz boşluk, bir tuval gibidir — bir tasarımda öğeleri bir arada tutan ve öne çıkmalarını sağlayan arka plandır.

Beyaz alanı tasarlamanın neden bu kadar önemli olduğunu görelim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir