Makaleler

Bilgi mimarisi, “akıllı” bir kent için neden önemli?

İstanbul’un park sorunu herkesin malumu. Durum, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ya da diğer şehirlerde de - şehir mimarisindeki kaostan kaynaklanmasa da sürücülerin davranışları nedeniyle - İstanbul’dan farklı değil. Peki, kentlerdeki park sorununun nedeni ne ve dahası bu problem nasıl çözülebilir? Daha açık sormak gerekirse, bu problem için küresel ve sürdürülebilir bir yaklaşım mevcut mu?

Berk Bayri 09 Mayıs 2016

İstanbul’un park sorunu herkesini malumu. Durum, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ya da diğer şehirlerde de – şehir mimarisindeki kaostan kaynaklanmasa da sürücülerin davranışları nedeniyle – İstanbul’dan farklı değil.

Peki, kentlerdeki park sorununun nedeni ne ve bu problem nasıl çözülebilir? Daha açık sormak gerekirse, bu problem için küresel ve sürdürülebilir bir yaklaşım mevcut mu?


Bir şehirde yaşanan park yeri bulma problemi sadece sürücülerin ve yolcuların zamanlarını verimsiz harcamalarına neden olmuyor; bir sürücünün yaşadığı park problemi, – kelebek etkisiyle açıklanabilecek şekilde – diğer sürücüleri ve trafik yoğunluğunu da olumsuz şekilde etkiliyor. Üstelik bu, problemin sadece başlangıç noktası. Artan karbon emisyonu ise, görece basit bir problemin bir kenti yaşanmaz hale getirmekte ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

En iyi bilgi grafiği örneklerinden biri kabul edilerek, başka şehirlerde yaşayan insanların bile duvarlarını süsleyen metro haritasıyla tanıdığımız, diğer bölgelerden gelen araçlar için ekstra ücretler talep eden, coğrafi yapısının uygunluğundan beslenerek “akıllı” bir bölgelendirmeye sahip olan Londra bile, park yeri bulma probleminin yoğun yaşandığı merkezlerden biri. Her biri farklı park kurallarına sahip 32 alt bölümden oluşan şehirde, hangi günlerde, hangi saatler arasında, kimlerin hangi park alanına park etmesine izin verildiği ve park ücretlerinin nasıl olduğu, ömrünü Londra’da geçiren bir vatandaş için bile bir muamma olabiliyor. Şehirde oluşan trafik yoğunluklarının %30’unun, bu kuralların herkes tarafından kolayca anlaşılamaması nedeniyle dönüp durarak park yeri arayan sürücülerden kaynaklandığı öne sürülüyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et