Bir devam filmi olarak “Material Design”

Bir devam filmi olarak “Material Design”

“Ne demek bu?” diye başlığı okuduğunuzun farkındayım ama bunun cevabını biraz sonra verip, öncesinde kısaca Material Design’dan bahsedeceğim.

Material Design, Google’ın tüm uygulama, ürün ve web sitelerinde kullanacağı (kullanmaya başladığı) bilimsel verilerle, bilinen tasarım doğrularını bir araya getirdiği, tipografinin, “beyaz alanın” ve minimal kullanımın ön planda olduğu bir tasarım dilidir.

Tüm Google ürünlerinde, tek bir dil kullanılarak, bir siteye hangi cihazdan girerseniz girin ya da bir uygulamanın hangi ekranında olursanız olun sonraki adımda ne olacağını yeniden keşfetmenize gerek kalmadan tutarlı bir kullanıcı deneyimine sahip olmanızı sağlar.

Peki neden devam filmi?

Çünkü, Material Design’da ön plana çıkan gerçeklik algısını (aynı anlamda olmasa da) daha önce Skeuomorphic Design’da görmüştük. Skeuomorphic Design’da, objelerin her biri gerçek dünyanın birebir kopyası olmasına rağmen kullanıcıyla olan etkileşimi tam olarak şöyleydi:

Does-Skeuomorphic Design

Material Design ise Flat Design’a çok yakın bir görsel dünyayı ve Skeuomorphic Design’daki gerçekliği kağıt metaforunu kullanarak, kullanıcıdan aldığı tepkiye göre belirlediği interaksiyonlarla oluşturuyor.

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Material Design, gerçek hayattaki fiziksel dünyayı, aşağıdaki kurallar ve videolarda olduğu gibi sanal ortama taşıyarak, kullanıcının zorlanmadan deneyim yaşamasına olanak sağlıyor.

Bunlardan en önemlisi, tasarımlarda kullanılan her bir objenin, x, y ve z boyutuna ve belirli bir derinliğe sahip olması.
whatismaterial-materialprop-physicalprop-020201_PaperShadow_Do_xhdpi_007

Aynı zamanda objelerin Material Design kurallarına bağlı kalınarak, şekil değiştirilmesi sağlanabilir.
whatismaterial-materialprop-transformingmaterial-020202_PaperSplitHeal_xhdpi_004whatismaterial-materialprop-transformingmaterial-020202_PaperShape_xhdpi_004
Devam edecek…

 

orkunduyarimza

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

  Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

  Gizle
  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  Deneyim tasarımında 2017

  Deneyim tasarımında 2017

  Gizle