Makaleler

Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olmak

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirimi tasarımcıları olarak sayısız ürün ya da hizmet için arabirimler ve etkileşimler tasarlıyoruz. Peki, bizleri birer tasarımcıya dönüştüren ne? Hangi deneyimlerden öğreniyor, kendimizi nasıl besliyoruz?

Özgür Korkmaz 29 Şubat 2016

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirimi tasarımcıları olarak sayısız ürün ya da hizmet için arabirimler ve etkileşimler tasarlıyoruz. Peki, bizleri birer tasarımcıya dönüştüren ne? Hangi deneyimlerden öğreniyor, kendimizi nasıl besliyoruz?

Bu yazımda, beni bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olmaya sürükleyen deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim.

Profesyonel bir tasarımcı olma serüvenim bir çıraklık dönemiyle başladı. Çıraklık dönemimde herhangi bir görev tanımım yoktu, her işi öğrenmek için bir oraya bir buraya koşuyordum. Bu süreç, gelip geçen her insanın gözlerimin içine bakarak söylediği “Geleceğin parlak”, “Kesin büyük adam olacaksın!” ya da “Hadi oğlum, bir çay kap gel de, oturup patronunla bir iki kelam edelim.” gibi beni motive eden, yaptığım ne varsa heyecanla yaptığım; çocuk denebilecek bir yaşta yaşadığım büyük bir deneyim oldu. Her şey bu şekilde başlamadı tabii. Aslında, yeteneklerimi keşfetmeye daha 7 yaşındayken, birşeyler çizebildiğimi fark ettiğinde başladım.

Bu süreç beni risk almaya ve daha fazlasını başarmaya teşvik etti. Daha 18 yaşında beni profesyonel hayata iten ve bugünlere taşıyan bu deneyimi sizinle paylaşmak istedim.

Deneyimleyerek öğrenmek herşeyi baştan aşağı değiştirebilir

Her şey, Tahtakale’nin arka sokaklarında pazarlamanın ve pazarlığın üstadı, Çin malı bir çok toptan promosyon ürünü ürettiren ve satan dükkanlardan biri olan Baylar Promosyon için yürüttüğüm, 4 ay süren fotoğraf çekimi ve katalog tasarımı çalışmalarıyla başladı. Başarım takdir edilince, Tahtakale’deki promosyon ürünlerine; serigrafi ve tampon baskı tekniklerine ilgim artmaya başladı. Baylar Promosyon gibi çok sayıda promosyon ürünü satan dükkan sahibiyle iletişim kurmaya başladım. Çektiğim ürün fotoğrafları ve katalog tasarımları tüm firma sahiplerinin dikkatini çekmeye başlamıştı. Kendi kendime “Buradaki ticaret dilini öğrenmeli, promosyon ve baskıcılara hizmet vermeliyim.” dedim. Sağlam adımlar atabilmem ve destek verip vermeyeceklerini ölçebilmem için, bir çok dükkan sahibiyle ciddi bir şekilde iletişime geçip, anlaştım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Erhan KBekar

    Merhaba 4 yıldır tasarım üzerine çalışıyorum ve son zamanlarda Uı/Ux alanına yönelmek için çalışıyorum.Arayüz tasarımında işin tasarım kısmına hakim olsam da Ux süreci ve tasarımı alanında bilgi edinmek gerekirse eğitim almak için çabalıyorum.Sherpa Blog’un bu süreçte çok büyük katkıları oldu,burada yaptığınız her şey için tüm ekibe teşekkürler.Benim gibi bu alana yeni yönelenler veya ilgi duyanlar için Ux öğrenmeye nereden başlamalı ve Ux sürecinin nasıl işlediğine dair pek çok soru işareti var.
    Ben kendimce redesign projeleri ve sıfırdan arayüz tasarımları üretiyorum,bulduğum problemleri çözmeye yönelik tasarımlar geliştiriyorum ama her işi bir bilene danışmak akıl almak gerekir o yüzden tavsiylerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

İlgini çekebilir