“Biz sitemizi yenilemek istiyoruz” diyenlerden misiniz?

“Biz sitemizi yenilemek istiyoruz” diyenlerden misiniz?

Biz de “Güzel. Yenileyelim yenilemesine de neden?” diye soranlardanız. Gelin, boş kaleye abanmak varken neden dönüp kaleciyi de çalımlamaya çalıştığımızı size anlatalım.

Baş ağrımızın sebebi düşünmeksizin davrandığımız Apranax Forte gibi “siteyi yenileme” de mevcut web siteleri ile ilgili en sık başvurulan “kökten çözüm” tedavisidir. “Yenileme kararının” tartışıldığı masalarda ne yazık ki aşağıdaki ve benzeri dijital pazarlama aforizmaları havalarda uçuşur.

“Yeni sitede bu tip eksikliklerin hiçbiri olmayacak.”

“Dönüşüm tünellerimiz hazır. Tek eksiğimiz yeni bir web sitesi tasarımı…”

“Bu geliştirmeyi şimdi yapmamıza gerek yok. Nasılsa çok yakında yeni web sitesini geliştirmeye başlayacağız.”

Sitenizi yenilemekten başka çareniz yok mu?

Aslında bu sert soru, yanıtını kendi içerisinde barındırıyor. Neye çare arıyorsunuz? Mevcut sitedeki problemler ve eksikler nedir? Bu problemlerin ne kadarı/kaçı web sitesinin teknolojik yetersizliği ile ilgili? Salt rekabet baskısı ile (diğer bir deyişle rakip sitesini yeniledi diye) mi bu yatırıma kalkışıyorsunuz? Mevcut siteyi optimize ederek ilerlemek ile sıfırdan yeni site inşa etmek arasındaki yatırıma geri dönüş karşılaştırmasını yaptınız mı? (İnanın ardı ardına sorabileceğim daha birçok sorum var. Ama şimdi sonuncusu ve en serti geliyor.) Aslında siz mevcut sitenizi işinize yarayacak hale getirme eforunu harcamak yerine yeni bir site motivasyonu ile kendinizi rahatlatmak ve mevcut sitenizdeki bağımlılıklarınızdan mı kurtulmak istiyorsunuz?

Amacım niyet okuyuculuk yapmak değil. Lakin, her defasında, yeni bir web sitesi çalışmasına başlarken, talep edilen özellik seti ile mevcut sitenin yetkinliklerini karşılaştırdığımda, önce içimden geçirip sonra da dış sesimle, yukarıdaki paragrafın son cümlesini dile getirdiğimi fark ediyorum.

Yenisini yapmak, çoğu zaman kolaya kaçmak anlamına geliyor

Evet, mevcut sitenizi yapan/bakımını yürüten firmadan kurtulmak, mevcut sitenin kısıtlarından bıkmak, sırf rakip sizden önce hareket etti diye daha da geride kalmamaya çalışmak gibi birçok rasyonel(!) sebep, kaçışın kolay olmadığını ispatı olarak öne sürülebilir. Varsın, bu sebeplerin her biri tartışılmaksızın kabul edilsin. Ya sonra?
Düşünün, siz daha sebepleri saymaya dahi başlamadan karar verici “Tamam, siteyi yenileyelim.” diyor. Hiçbir sunuma, ikna sürecine, stres birikimine gerek kalmaksızın onayı aldınız. En sert virajı döndünüz. Tam, son sürat kutlamalara geçecektiniz ki gider ayak karar verici size sordu: “Peki, siteyi yenilediğimizde neyi başarmayı hedefliyoruz?”

İşte bu sorunun yanıtın hazır etmediyseniz, şarampolden şarampol beğenin. Yuvarlaması bizden olsun.

Sizi 5 adımda yenilemeye hazırlayalım…

 1. Stratejinizi belirleyin
  En zoru neyi başarmak istediğinizi tam olarak bilmeksizin, varsayımlara dayanarak yola çıkmak öyle değil mi? O zaman, “Yeni sitede olacak” ancak “mevcut sitede olmayanları” listeleyerek yola çıkabilirsiniz.
 2. İyi planlama yapın
  Yeni siteyi hazırlarken mevcut siteyi kapatmayacaksınız umarım. Öyleyse, geçiş döneminde mevcut siteden halen verim almak durumunda olduğunuzu unutmayın. Kaynak planlamanızı en ince ayrıntısına kadar detaylandırın. Mevcut siteye de iş gücü harcayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 3. Hızlı tasarlayın & iteratif olarak geliştirin
  “Yeni sitede olacaklar destanını” bir tarafa koyun ve olmazsa olmazlarınızla yola çıkın. Ziyaretçilerinizin mevcut sitenizde arayıp da bulamadıklarını, iş hedeflerinizi başarmanızı sağlayacak o “dönüşüm”ün önündeki engelleri tespit edip, çarelerinizin geçerliliği test edin. Kısacası, küçük ama seri adımlar atın.
 4. Kullanıcınızla birlikte test edin
  Yeni web sitesini kendiniz için yapmıyorsunuz, öyle değil mi? O zaman, test sürecinize kullanıcılarınızı da dahil edin. Ne kadar sık geri bildirim alırsanız, arzu edilene o kadar yakın durursunuz. Ne kadar çok iterasyon test ederseniz, o kadar çabuk yanılır ve yine bir o kadar hızlıca doğruya yönlenebilirsiniz.
 5. Optimize edin
  Geri bildirimler, optimizasyonun rehberidir. Yolun başındayken kalitatif ve kantitatif analiz araçları kurulumunuzu tamamlayın. Google Analytics, Google Tag Manager, Crazyegg, Hotjar, Optimizely gibi Web Analytics SaaS’larının kurulumu için işin sona ermesini bekmeleyin.
Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Ve son olarak, lütfen şunu unutmayın: en yeni site değil, en çok dönüşüm sağlayan başarılı olandır.

yb_imza_temo

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Business model canvas nasıl hazırlanır?

Business model canvas nasıl hazırlanır?

Gizle