Makaleler

“Biz sitemizi yenilemek istiyoruz” diyenlerden misiniz?

Baş ağrımızın sebebi düşünmeksizin davrandığımız Apranax Forte gibi "siteyi yenileme" de mevcut web siteleri ile ilgili en sık başvurulan "kökten çözüm" tedavisidir. "Yenileme kararının" tartışıldığı masalarda ne yazık ki aşağıdaki ve benzeri dijital pazarlama aforizmaları havalarda uçuşur.

Yakup Bayrak 12 Mayıs 2015

Biz de “Güzel. Yenileyelim yenilemesine de neden?” diye soranlardanız. Gelin, boş kaleye abanmak varken neden dönüp kaleciyi de çalımlamaya çalıştığımızı size anlatalım.

Baş ağrımızın sebebi düşünmeksizin davrandığımız Apranax Forte gibi “siteyi yenileme” de mevcut web siteleri ile ilgili en sık başvurulan “kökten çözüm” tedavisidir. “Yenileme kararının” tartışıldığı masalarda ne yazık ki aşağıdaki ve benzeri dijital pazarlama aforizmaları havalarda uçuşur.

“Yeni sitede bu tip eksikliklerin hiçbiri olmayacak.”

“Dönüşüm tünellerimiz hazır. Tek eksiğimiz yeni bir web sitesi tasarımı…”

“Bu geliştirmeyi şimdi yapmamıza gerek yok. Nasılsa çok yakında yeni web sitesini geliştirmeye başlayacağız.”

Sitenizi yenilemekten başka çareniz yok mu?

Aslında bu sert soru, yanıtını kendi içerisinde barındırıyor. Neye çare arıyorsunuz? Mevcut sitedeki problemler ve eksikler nedir? Bu problemlerin ne kadarı/kaçı web sitesinin teknolojik yetersizliği ile ilgili? Salt rekabet baskısı ile (diğer bir deyişle rakip sitesini yeniledi diye) mi bu yatırıma kalkışıyorsunuz? Mevcut siteyi optimize ederek ilerlemek ile sıfırdan yeni site inşa etmek arasındaki yatırıma geri dönüş karşılaştırmasını yaptınız mı? (İnanın ardı ardına sorabileceğim daha birçok sorum var. Ama şimdi sonuncusu ve en serti geliyor.) Aslında siz mevcut sitenizi işinize yarayacak hale getirme eforunu harcamak yerine yeni bir site motivasyonu ile kendinizi rahatlatmak ve mevcut sitenizdeki bağımlılıklarınızdan mı kurtulmak istiyorsunuz?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir