Makaleler

Bizim için tipografi, “yazı tipi” değil, suistimal edilmiş bir terimdir

Tipografiyle ilgilenmenize sevindim. Ben, tipografinin başta yazı yüzü ve yazı tipi tasarımları olmak üzere ölçü, ağırlık ve biçem anatomisine bayılıyorum. Bunların hepsini uygulayınca, okunabilirlik ve birçok tipografi disiplinini oluşturmuş oluyoruz. SHERPA ekibinde ‘’Dijital Deneyim Tasarımı’’ konumunda, neredeyse 1 senedir çalışıyorum ve her gün yeni bir şey öğreniyorum. Tipografi ile ilgili bir yazı dizisine bugün başladım ve devamını da zevkle getireceğim. İlk konu başlığı ‘’Bizim İçin Tipografi, “Yazı tipi” Değil Suistimal Edilmiş Bir Terimdir’’ oldu.

Özgür Korkmaz 05 Aralık 2014

Tipografiyle ilgilenmenize sevindim. Ben, tipografinin başta yazı yüzü ve yazı tipi tasarımları olmak üzere ölçü, ağırlık ve biçem anatomisine bayılıyorum. Bunların hepsini uygulayınca, okunabilirlik ve birçok tipografi disiplinini oluşturmuş oluyoruz.

SHERPA ekibinde ‘’Dijital Deneyim Tasarımı’’ konumunda, neredeyse 1 senedir çalışıyorum ve her gün yeni bir şey öğreniyorum. Tipografi ile ilgili bir yazı dizisine bugün başladım ve devamını da zevkle getireceğim. İlk konu başlığı Bizim İçin Tipografi, “Yazı tipi” Değil Suistimal Edilmiş Bir Terimdir’’ oldu. Anlatacağımız tipografi terimleri ve tanımları, sizin tipografiye bakışınızı gerçekten değiştirecek: Tipografi, hayatımızda ne kadar önemli? Tipografi Nedir? Yazı yüzü ve yazı tipi neden ayrıştırılmalı? Taşınabilir yazı tipi, dijital yazı tipi arasındaki farklar ve tanımları nelerdir?

Tipografi Nedir?

Eski yunancadaki ‘’typos: form’’ ve ‘’grafphia: yazmak’’ kelimelerinden türetilmiştir. Tipografi, yazıyı belli taktiklerle hayal dünyanıza göre belirli şekillere benzetme sanatıdır. Tipografi, hoşuma giden fantastik tabirle “harf bükücülüğüdür”. Kimine göre sanat, kimine göre bilim, kimine göre eğlence olan tipografiyi biraz daha genişletiyoruz. Bizce tipografi; sanat, bilim, eğlence olmakla beraber tasarım, okunabilirlik, ürün ve kullanıcı deneyimi demektir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    İlgini çekebilir