Makaleler

Breadcrumb UX’i bozar mı?

Breadcrumb özellikle içerik yoğun web varlıkları için kullanıcının olumlu bir deneyim yaşaması üzerinde çok önemli bir rol oynuyor. UX'i bozmuyor, aksine kullanıcıya içerik tüketiminde ciddi anlamda navigasyon desteği sağlıyor. Nasıl mı? Önce "Neden breadcrumb kullanmamız gerekiyor?" sorusunu yanıtlayalım. Sonra da "Nasıl?" sorusuna yanıt bulalım.

Yakup Bayrak 16 Aralık 2016

İlk yazdığım başlık, benim bile içimi şişirdiği için çok daha ayak üstü sohbeti kıvamında bir alternatifle dikkatinizi çekmeye çalıştım. Umarım başarılı olmuşumdur zira “breadcrumb” özellikle içerik yoğun web varlıkları için kullanıcının olumlu bir deneyim yaşaması üzerinde çok önemli bir rol oynuyor. UX’i bozmuyor, aksine kullanıcıya içerik tüketiminde ciddi anlamda navigasyon desteği sağlıyor. Nasıl mı? Önce “Neden breadcrumb kullanmamız gerekiyor?” sorusunu yanıtlayalım. Sonra da “Nasıl?” sorusuna yanıt bulalım.

Breadcrumb’ı, bir web varlığı üzerinde yönümüzü daha kolay bulabilmek için kullanıyoruz

İşte yukarıdaki çıkarımın temel motivasyonu ve onun sebep-sonuç ilişkisi de köklerini insan evrimindeki yapı taşlarından birine kadar salıyor: peşinde koştuğumuz avın bize vereceği enerji, onu avlamak için harcayacağımız enerjiden fazla dur! Orada bir sorun var.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et