Makaleler

Checkbox mı yoksa switch button mı?

Kullanıcının tercihlerini belirleme yöntemi, biz deneyim tasarımcıları için en zor tercihlerden biri. Bu kritik sorunun cevabını test ederek aradık ve kullanıcı alışkanlıkları rehberliğinde bulduk.

Orkun Duyar 17 Ekim 2016

Kullanıcının tercihlerini belirleme yöntemi, biz deneyim tasarımcıları için en zor tercihlerden biri. Bu yazının çıkış noktası; online sipariş veren herkesin karşılaştığı ve bizim de üzerinde çalıştığımız bir projede odaklandığımız “acaba ‘faturam siparişimle aynı adrese gelsin’ alanında checkbox mı yoksa switch button mı yer almalı?” sorusu oldu. Sorunun cevabını da tabii ki “bence” demek yerine test ederek aradık ve hangisinin doğru olduğunu kullanıcı alışkanlıklarına göre öğrenmiş olduk.

Test sürecinde ilk kullanıcı grubuna, sayfanın fatura tercihleri alanına switch button yerleştirdiğimiz versiyonunu gösterdik ve “Faturanızın farklı bir adrese gelmesini sağlayabilir misiniz?” diye sorduk. Kullanıcıların neredeyse tamamı bu alanı görmedi ve yönlendirme olmadan bu aşamayı geçemedi.

İkinci gruba checkbox yerleştirdiğimiz versiyonu gösterdiğimizde ve aynı soruyu sorduğumuzda; tüm kullanıcılar sezgisel olarak bu aşamayı başarılı bir şekilde geçti.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et