Makaleler

Çocuklar için kullanılabilir web sitesi tasarlamak

Küçük yaştaki çocuklar için tasarım yapmak, o yaş grubunu hedeflemek isteyen bir müşteri tarafından talep gelmedikçe pek çok tasarımcının düşünmediği bir şeydir. Ancak gerçek şu ki 3-12 yaş grubundaki çocukların internet kullanım oranı azımsanamayacak derecede yüksek. On yıl önce, henüz okul yaşına gelmemiş bir çocuğun bilgisayar kullanması nadirdi fakat her geçen gün bu oran artıyor.

Selen Şentürk 05 Aralık 2016

Küçük yaştaki çocuklar için tasarım yapmak, o yaş grubunu hedeflemek isteyen bir müşteri tarafından talep gelmedikçe pek çok tasarımcının düşünmediği bir şeydir. Ancak gerçek şu ki 3-12 yaş grubundaki çocukların internet kullanım oranı azımsanamayacak derecede yüksek. On yıl önce, henüz okul yaşına gelmemiş bir çocuğun bilgisayar kullanması nadirdi fakat her geçen gün bu oran artıyor.

Kullanılabilirlik çalışmalarıyla uzun zamandır bilinen Nielsen Norman Group, kısa süre önce 3-12 yaş grubundaki çocuklar tarafından sıklıkla karşılaşılan internet alışkanlıkları ve ilgili kullanışlılık sorunlarıyla ilgili bir çalışmayı tamamladı.

Rapor, çocuklara internet alışkanlıkları ve deneyimleri hakkında soru soran anketlerden ziyade, gerçek kullanıcı araştırmalarına dayanıyor ve çocuklarla yüz yüze olan gerçek kullanılabilirlik sorunlarına, kullanıcıların bu konuyla ilgili neler yapabileceklerine dair çok değerli bilgiler veriyor. Rapor, Nielsen Norman’ın web sitesinden satın alınabilir veya indirilebilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir