Makaleler

Müşteri edinim adedi gerçekten önemli bir performans göstergesi mi?

Bugün artık dijital mecralardan edinilen her bir müşterinin kaç paraya mal olduğu kuruşu kuruşuna hesaplanabiliyor. “Çöpe atılan“ paranın azalması, basit düşünürsek, daha verimli bir ekonomiye ve dolayısıyla toplumsal refahın artmasına sebep olmalı. Belki de oluyordur ama; ara sıra şu soruyu da aklımıza getirmekte fayda var: Acaba edinim adedi zannettiğimiz kadar önemli bir performans göstergesi olmayabilir mi?

Alper Gökalp 17 Kasım 2017

Dijital cihazların iletişim, eğlence ve tüketimi domine ettiği günümüzde, müşteri edinim faaliyetleri de doğal olarak bu cihazlardan erişilen dijital mecralar üzerine taşınmış durumda. Kullanıcıların reklam mesajlarına “tek tıkla” yanıt verebiliyor ve reklam veren tarafında her bir “tık”ın sayılabiliyor olması, yatırıma geri dönüşüne dair ancak tahminler yürütülebilen geleneksel reklam yayınlarının dijital mecralara kaymasına sebep oldu. Hayatına arama motoru olarak başlayan Google’ın milyar dolarlar hacminde bir portföy yönetimi şirketine (Alphabet) evrilmesini sağlayan bu trend ile birlikte, onlarca (belki yüzlerce) dijital reklam ağının doğuşuna, performans takip uygulamalarının yükselişine tanık olduk ve kendimizi dijital mecralarda yaptığımız her şeyin — yasal ve yasa dışı kapsamda — takip edildiği, hatta farklı mecralarda aldığımız aksiyonların eşleştirilmesiyle reklam ağlarının bizi kendimizden daha iyi tanıdığı bir dünyada buluverdik. Çünkü müşteri edinimi çok değerli, üstelik edinilen her bir müşterinin kaç paraya mal olduğu kuruşu kuruşuna hesaplanabiliyor.

Buraya kadar (özel hayatın gizliliğini ihlal eden faaliyetler dışında) her şey yolunda gözüküyor. “Çöpe atılan“ paranın azalması, basit düşünürsek, daha verimli bir ekonomiye ve dolayısıyla toplumsal refahın artmasına sebep olmalı. Belki de oluyordur ama; ara sıra şu soruyu da aklımıza getirmekte fayda var: Acaba edinim adedi zannettiğimiz kadar önemli bir performans göstergesi olmayabilir mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir