Makaleler

Daha iyi fikirler için önce en berbat fikir

"Olabilecek en kötü fikir" metodu ile beyin fırtınası (brainstorming) sürecini baş aşağı ederek ekibinizin yaratıcılığını körükleyin.

Alper Gökalp 20 Haziran 2017

Bir fikir gerektiği söylendiğinde neler olduğunu hepimiz biliriz. İlk başta herkes, fikirlerini söylemektense diğerlerinin fikirlerini dinlemek ister. Eğer kendi fikrimizin diğerleri kadar iyi olmadığını hissedersek fikrimizi kendimize saklarız. Olabilecek en kötü fikir, beyin fırtınası (brainstorming) sürecini baş aşağı çevirip kendini ifade etmekten çekinenlere yardımcı olarak yaratıcılığı körüklemenize imkan sağlayan etkin bir metottur. Aynı zamanda çok da eğlencelidir.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Learn How to Use the Best Ideation Methods: Worst Possible Idea başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

İyi fikirler peşinde koşarak baskı yaratmaktansa, ekibinizden en kötü fikirleri bulmasını isteyebilirsiniz. Bunu yapmak, paylaşılan fikirlerin açıklarının sorgulanmasından doğacak endişe ve özgüven problemlerinin önüne geçerek ekibinizin daha eğlenceli ve maceracı olmasını sağlar. “Hayır, bu yeterince kötü bir fikir değil!” demek, tam tersini söylemekten daha kolaydır. Daha da önemlisi; zihinsel tıkanıklığın çığır açacak bir fikrin ortaya çıkmasını engellemesine mani olur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et