Daha iyi fikirler için önce en berbat fikir

Daha iyi fikirler için önce en berbat fikir

Bir fikir gerektiği söylendiğinde neler olduğunu hepimiz biliriz. İlk başta herkes, fikirlerini söylemektense diğerlerinin fikirlerini dinlemek ister. Eğer kendi fikrimizin diğerleri kadar iyi olmadığını hissedersek fikrimizi kendimize saklarız. Olabilecek en kötü fikir, beyin fırtınası (brainstorming) sürecini baş aşağı çevirip kendini ifade etmekten çekinenlere yardımcı olarak yaratıcılığı körüklemenize imkan sağlayan etkin bir metottur. Aynı zamanda çok da eğlencelidir.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Learn How to Use the Best Ideation Methods: Worst Possible Idea başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

İyi fikirler peşinde koşarak baskı yaratmaktansa, ekibinizden en kötü fikirleri bulmasını isteyebilirsiniz. Bunu yapmak, paylaşılan fikirlerin açıklarının sorgulanmasından doğacak endişe ve özgüven problemlerinin önüne geçerek ekibinizin daha eğlenceli ve maceracı olmasını sağlar. “Hayır, bu yeterince kötü bir fikir değil!” demek, tam tersini söylemekten daha kolaydır. Daha da önemlisi; zihinsel tıkanıklığın çığır açacak bir fikrin ortaya çıkmasını engellemesine mani olur.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Hayatımızın kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebiliriz?

Hayatımızın kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebiliriz?

Gizle