Makaleler

Tasarım odaklı düşünme: Yeni problemlere inovatif yaklaşım

Einstein kesinlikle haklı. Problemleri, onları yaratırken kullandığımız düşünme biçimlerini kullanarak çözemeyiz. Üstelik, toplum ve çevresel koşulların hızla değişen yapısını düşündüğümüzde, bir problemi çözmek için eskiden kullandığımız bir yöntem artık işlevini yitirmiş olabilir. Daha iyi çözümler üretebilmek, servisler ve deneyimler tasarlamak amacıyla yeni yaklaşımlar geliştirmemiz gerekiyor.

Nermin Akel 21 Ağustos 2017

Einstein kesinlikle haklı. Problemleri, onları yaratırken kullandığımız düşünme biçimlerini kullanarak çözemeyiz. Üstelik, toplum ve çevresel koşulların hızla değişen yapısını düşündüğümüzde, bir problemi çözmek için eskiden kullandığımız bir yöntem artık işlevini yitirmiş olabilir. Daha iyi çözümler üretebilmek, servisler ve deneyimler tasarlamak amacıyla yeni yaklaşımlar geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada, tasarım odaklı düşünme (design thinking) karşımıza çıkıyor; yaklaşımı cüretkar biçimde yeniden kurgulayarak bilindik yolların dışında bir düşünme sistemini devreye alıyor. Bu düşünme modeli, problemi keşfetme ve çözüm üretme süreçlerini kökten değiştirmeye yardımcı oluyor.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Design Thinking: New Innovative Thinking for New Problems başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Son bir kaç on yılla kıyasladığımızda tasarımcıların, iş sahiplerinin ve mühendislerin bugün karşılaştığı problemlerin çok farklı bir boyutta olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik ve doğal değişikliklerin etkisinin dünyanın öbür ucunda dahi hissedildiği böylesine küreselleşmiş bir dünyada karşılaştığımız sorunlar, gün geçtikçe bizi birbirimize bağlayan sistemlerle daha fazla iç içe geçiyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Mustafa Necati Karataş

    Öncelikle böyle kapsamlı ve vizyoner bir bakış açısıyla yazılmış bu yazı için Nermin Hanımı tebrik ederim. Bununla beraber sürekli kalite içerik üreten ve bu yaklaşımıyla bizlere ilham olan Sherpa ekibini kutluyorum. İstanbul’a seyahatimde sizlerle tanışmayı çok isterim. İyi çalışmalar dilerim 🙂

    • Nermin Akel

      Merhaba Mustafa, makaleyi beğenmenize memnun oldum. Olumlu geri bildiriminiz için hem kendi adıma hem de SHERPA takımı adına teşekkür ederim.

Senin İçin Öneriyoruz