Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimi neden önemli?

Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimi neden önemli?

Dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak söz konusu olduğunda, bir kavram genellikle hesaba katılmaz: Kullanıcı deneyimi (UX). Halbuki devir kolaylık devri, kişiselleştirme devri. Kendi deneyimlerimizi düşünün; hepimiz en az bir bankanın müşterisi, bir e-ticaret sitesinin ziyaretçisi, bir mobil uygulamanın kullanıcısıyız. Potansiyel bir kullanıcıdan, aktif bir kullanıcıya dönüşürken karşınıza çıkan dijital yönlendirmeleri düşünün bir de. Hangileri sizi uzaklaştırdı, hangileri ilginizi çekti? Kullanıcı deneyimi, yaşadığımız über-dijital çağda o kadar önemli ki, kullanıcıyı merkeze koymadan, onun ne istediğini anlamadan hatta belki kullanıcıları segmente etmeden uygulanan dijital pazarlama taktikleri maalesef başarılı bir pazarlama yönetimi yapmanın önüne geçiyor.

Dijital pazarlamada UX’in değeri

Bazı deneyimli sektör profesyonellerine, dijital pazarlamada UX’in önemi hakkında ne düşündüklerini sorduğunuzda, cevap olarak göz devirenler, “kullanıcı deneyimi” kavramının sektör trendinden ibaret olduğunu söyleyenler, işletmeyi gerçekten önemli olan “dönüşüm” kavramından uzaklaştırdığından bahsedenler olabilir. Aslında bu kişiler maalesef eski usul yollarla başarıya ulaşmaya çalıştıkları için pazarlama yönetiminde zorlanırlar. Fakat başarılı pazarlama profesyonelleri ise tam tersine, sıkışmış ve hatta aşırı doygunluğa ulaşmış dijital pazarlama dünyasında dönüşüm yakalamanın tek yolunun kullanıcı deneyimini optimize etmekten geçtiğini söyleyeceklerdir.

Bu ikinci grup insan topluluğu aslında kendi fikirlerinin ya da önyargılarının sonucu olarak değil, belirli verilere dayanarak bu cümleyi kurarlar. Hangi veriler onlar? Bugün bu yazıya konu aldığımız veriler için şu infografik baz alındı, buyrun bakalım:

  • Eğer içerik yeterince optimize edilmemişse, kullanıcıların %79’u bir sonraki sayfaya geçiyor ve aradığı şeye ulaşmak için başka bir siteye gidiyor.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %96’sı cihazlarına uygun olmayan web siteleriyle karşılaşıyor. Kullanıcıların %48’i ziyaret ettiği site mobil cihazına uygun optimize edilmemişse sinirleniyor, %52’si kötü bir mobil deneyim sunan bir şirketle bir daha kolay kolay etkileşime geçmeyeceğini söylüyor.
  • Online yayıncıların %71’i “iyi biçimlendirilmiş mobil içeriğin” kullanıcı etkileşimini artıracağını iddia ediyor.
  • Arama yapanların %63’ü yerel işletmeleri bulabilmek için(akıllı telefon, tablet, PC gibi) çoklu cihaz kullanıyor.
  • Ürün ya da hizmeti satın almaya ikna etmekte video kullanımı %73 başarılı oluyor.
  • Sosyal medya paylaşım butonları olan bir e-posta gönderiminde, link tıklama oranları %150 artıyor.
  • Kullanıcıların %82’si şirket bloglarında alakalı içerik okumayı seviyor, %70’i reklamlar yerine bloglar sayesinde şirket hakkında bilgi sahibi oluyor.

 

infografik

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu ve benzeri istatistiksel bilgilerin bize söylediği şey şu: Cihaz, yayıncı ya da içerik kanalı bağımsız, kullanıcılar markalarla hızlı ve interaktif bir deneyimle ve hoş bir görsellikle etkileşime geçmek istiyor. Bu da dijital pazarlamada kullanıcı deneyiminin öneminin bir kez daha altını çiziyor.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nesnelerin interneti için kullanıcı deneyimi tasarlamak

Nesnelerin interneti için kullanıcı deneyimi tasarlamak

Gizle