Makaleler

Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimi neden önemli?

Dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak söz konusu olduğunda, bir kavram genellikle hesaba katılmaz: Kullanıcı deneyimi (UX). Oysa kullanıcı deneyimi, yaşadığımız über-dijital çağda o kadar önemli ki, kullanıcıyı merkeze koymadan, onun ne istediğini anlamadan hatta belki kullanıcıları segmente etmeden uygulanan dijital pazarlama taktikleri maalesef başarılı bir pazarlama yönetimi yapmanın önüne geçiyor.

Burcu Gün 22 Ağustos 2016

Dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak söz konusu olduğunda, bir kavram genellikle hesaba katılmaz: Kullanıcı deneyimi (UX). Halbuki devir kolaylık devri, kişiselleştirme devri. Kendi deneyimlerimizi düşünün; hepimiz en az bir bankanın müşterisi, bir e-ticaret sitesinin ziyaretçisi, bir mobil uygulamanın kullanıcısıyız. Potansiyel bir kullanıcıdan, aktif bir kullanıcıya dönüşürken karşınıza çıkan dijital yönlendirmeleri düşünün bir de. Hangileri sizi uzaklaştırdı, hangileri ilginizi çekti? Kullanıcı deneyimi, yaşadığımız über-dijital çağda o kadar önemli ki, kullanıcıyı merkeze koymadan, onun ne istediğini anlamadan hatta belki kullanıcıları segmente etmeden uygulanan dijital pazarlama taktikleri maalesef başarılı bir pazarlama yönetimi yapmanın önüne geçiyor.

Dijital pazarlamada UX’in değeri

Bazı deneyimli sektör profesyonellerine, dijital pazarlamada UX’in önemi hakkında ne düşündüklerini sorduğunuzda, cevap olarak göz devirenler, “kullanıcı deneyimi” kavramının sektör trendinden ibaret olduğunu söyleyenler, işletmeyi gerçekten önemli olan “dönüşüm” kavramından uzaklaştırdığından bahsedenler olabilir. Aslında bu kişiler maalesef eski usul yollarla başarıya ulaşmaya çalıştıkları için pazarlama yönetiminde zorlanırlar. Fakat başarılı pazarlama profesyonelleri ise tam tersine, sıkışmış ve hatta aşırı doygunluğa ulaşmış dijital pazarlama dünyasında dönüşüm yakalamanın tek yolunun kullanıcı deneyimini optimize etmekten geçtiğini söyleyeceklerdir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et