Makaleler

Herkes mağaralara: Dil nereden geldiyse oraya gidiyor

Kendi deyimiyle "içerik yaratıcısı ve dijital pazarlama tutkunu" olan Öznur Doğan bize insanlığın emojilerle iletişim çabasının ardındaki bir kaç yüzbin yıllık hikayeyi anlatıyor: Nereden geldiysek oraya, mağara yazılarından emojilere uzun bir hadise.

Öznur Doğan 03 Ekim 2018
mağara-resimleri-ve-emojiler

“Eğer bir Marslı dünyamıza gelseydi yeryüzündeki canlılar arasında mükemmel bir benzerlik ve önemli bir fark olduğunu görürdü.

Benzerlikleri göz önüne aldığında tüm canlıların DNA baz çiftlerinde kodlanmış bir evrensel dili okuyan yüksek düzeyde korunmuş sistemler temelinden tasarlandığı not ederdi.

Ancak önemli farka baktığında ise evrensel bir iletişim kodunun yokluğunu fark ederdi.”

 The Faculty of Language: What Is It, Who Has It, and How Did It Evolve? // Noam Chomsky, Marc D. Hauser, Tecumseh Fitch

Biz şimdilik dile ve onun özelliklerine bir Marslı olarak değil de bir insan olarak bakalım ve önce dili anlamaya çalışalım. Sonrasında dilin zamanla evriminden bahsedip nereye doğru gideceğine değinelim.

Dil, gelişmişliği ve mükemmele yakınlığıyla yalnızca insanların sahip olduğu bir kavramdır. Hayvanların da kendi dilleri olmasına rağmen genel olarak basit, emir ya da tehditleri içinde barındıran seslerle ortaya çıkar. Örneğin bir zürafa gününün nasıl geçtiğini bir başka zürafaya anlatmaz ancak 3 kilometre ötedeki bir aslanı sezerek zürafa arkadaşlarına tetikte olmaları ve gerektiğinde kaçmaları gerektiği işaretini çıkardığı seslerle verebilir.

Dile biraz daha detaylı baktığımızda dünya üzerinde 5.000 ile 7.000 arasında dil olduğunun tahmin edildiğini görürürüz ve bu dillere Braille gibi işaret dilleri de dahildir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Cem Solak

  Çok faydalı bir yazı olmuş, çok teşekkürler 🙂

  • Öznur Doğan

   Çok teşekkür ediyorum 🙂 Giriş yazısı olarak biraz fazla detaylı oldu ama içime sinen, “Kısa yazı okumak istemiyorum!” diyenlere deva bir içerik çıktı 😛

 • Cem Solak

  Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık 🙂

Senin İçin Öneriyoruz