Dokunma duyusu ile daha zengin etkileşimler

Dokunma duyusu ile daha zengin etkileşimler

Etkileşim tasarımcıları olarak dijital etkileşime yoğunlaşsak da esin kaynaklarımız sadece dijital ürünler değil. Çevremizde gerçekleşen fiziksel etkileşimler de dijital etkileşim tasarımını besliyor. Bin yıldır müthiş bir öğrenme evrimi geçiriyoruz. Sezilebilir bir etkileşime ise, bu öğretilerden beslendiğimizde ulaşabiliyoruz.

Gelin, fiziksel etkileşim metodlarının, yeni etkileşim konseptleri yaratırken nasıl fayda sağlayabileceğini ve dijital etkileşime nasıl öncülük ettiğini inceleyelim.

Dokunsal teknoloji ne anlama geliyor?

“Haptic” sözcüğü, “dokunma duyusu ile ilgili” anlamını taşıyor. “Haptic (dokunsal) teknoloji” ise; güç, titreşim ve hareket sayesinde dokunma hissi yaratarak dokunsal geri bildirimler sağlayan teknolojileri tanımlıyor. Bu mekanik uyarımlar, bir bilgisayar simülasyonunda sanal nesneler oluşturmaya, bu sanal nesneleri kontrol etmeye ve makinelerin ya da cihazların uzaktan kontrol edilmesini sağlamaya yarayabilir. Bunu, bilgisayar grafiklerinin görme duyusuna yönelik olarak yaptığı şeyi, dokunma duyusuna yönelik olarak yapmak şeklinde tanımlamak mümkün. Yani cihazlar, dokunsal algılayıcılar ile, kullanıcının arabirime uyguladığı kuvvetleri algılayabilir.

Peki, bu neden önemli?

Ellerimiz “swipe”, “pinch” ya da tıklama gibi aksiyonlardan çok daha fazlasını yapabiliyor ve hissedebiliyor; dokuyu, ısıyı ve ağırlığı algılayabiliyor. Dolayısıyla bu algılara dayalı etkileşimler tasarlayabiliriz.

Gelin, ellerimizi nesnelerin fiziksel özelliklerini algılamada nasıl kullandığımızı özetleyen şu keşif yöntemlerine bir bakalım.

0-SIGOID3nic6eCXWG

iPad ve iPod Nano’nun ilk kullanıcı arabirimi konseptlerini de tasarlayan, elektrik mühendisliği kökenli ürün ve etkileşim tasarımcısı Bret Victor, gelecekte nasıl arabirimler kullanacağımıza ve nasıl etkileşimlerin hayatımızda yer alacağına dair ön görüsünü “Etkileşim Tasarımının Geleceği” adında bir konsept ile dokümanlaştırmış.

Bret Victor fikirlerini ve hayallerini şu videoda derlemiş:

Bret Victor’un konseptinin detaylarına buradan erişebilirsiniz.

Dokunmaya dayalı etkileşim bize ne vaat ediyor?

Dokunsal geri bildirimler sağlayan birçok ürün zaten hayatımızda: oyun konsollarının kontrol arabirimler titreşim ile geri bildirim sunuyor, birçok akıllı telefon da öyle. Peki dokunsal geri bildirimler başka neler sağlayabilir?

Dokunsal geri bildirimler, özellikle engelli bireylere daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunabilir. Örneğin, görme engelliler için tasarlanan birçok tablet konsepti var.

Yine görme engelliler için tasarlanan “akıllı” bir baston, ultrasonic bir tarayıcıdan aldığı verileri yorumlayarak titreşime dönüştürüyor.

Bizi sınırlayan tek şey hayal gücü

Sadece engelliler için ya da herkes için, dokunma duyusuna dayalı bir ürün tasarlayacak olsanız hangi kullanıcı ihtiyaçlarına çare arardınız?

Fikirlerinizi yorum yazarak belirtirseniz çok seviniriz.


100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu makale, Use Haptics for Better Experience adlı makaleden çevirilerek hazırlanmıştır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
UX Efsanesi #28: “Beyaz alan, kayıp alandır.”

UX Efsanesi #28: “Beyaz alan, kayıp alandır.”

Gizle