Makaleler

Dokunma duyusu ile daha zengin etkileşimler

Etkileşim tasarımcıları olarak dijital etkileşime yoğunlaşsak da esin kaynaklarımız sadece dijital ürünler değil. Çevremizde gerçekleşen fiziksel etkileşimler de dijital etkileşim tasarımını besliyor. Bin yıldır müthiş bir öğrenme evrimi geçiriyoruz. Sezilebilir bir etkileşime ise, bu öğretilerden beslendiğimizde ulaşabiliyoruz. Peki fiziksel etkileşim metodları, yeni etkileşim konseptleri yaratırken nasıl fayda sağlayabilir ve dijital etkileşime nasıl öncülük edebilir?

SHERPA Design Studio 18 Şubat 2016

Etkileşim tasarımcıları olarak dijital etkileşime yoğunlaşsak da esin kaynaklarımız sadece dijital ürünler değil. Çevremizde gerçekleşen fiziksel etkileşimler de dijital etkileşim tasarımını besliyor. Bin yıldır müthiş bir öğrenme evrimi geçiriyoruz. Sezilebilir bir etkileşime ise, bu öğretilerden beslendiğimizde ulaşabiliyoruz.

Gelin, fiziksel etkileşim metodlarının, yeni etkileşim konseptleri yaratırken nasıl fayda sağlayabileceğini ve dijital etkileşime nasıl öncülük ettiğini inceleyelim.

Dokunsal teknoloji ne anlama geliyor?

“Haptic” sözcüğü, “dokunma duyusu ile ilgili” anlamını taşıyor. “Haptic (dokunsal) teknoloji” ise; güç, titreşim ve hareket sayesinde dokunma hissi yaratarak dokunsal geri bildirimler sağlayan teknolojileri tanımlıyor. Bu mekanik uyarımlar, bir bilgisayar simülasyonunda sanal nesneler oluşturmaya, bu sanal nesneleri kontrol etmeye ve makinelerin ya da cihazların uzaktan kontrol edilmesini sağlamaya yarayabilir. Bunu, bilgisayar grafiklerinin görme duyusuna yönelik olarak yaptığı şeyi, dokunma duyusuna yönelik olarak yapmak şeklinde tanımlamak mümkün. Yani cihazlar, dokunsal algılayıcılar ile, kullanıcının arabirime uyguladığı kuvvetleri algılayabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz