Makaleler

Donanımın tasarıma etkisi

Bir tasarımın var olabilmesi için üzerinde yaşayacağı bir ortam gerekiyor. Bu ortam teknolojik cihazlar olduğunda ise işin rengi değişiyor. Çünkü, endüstriyel tasarımı ayrı tutarsak, eskiden tasarım sadece göze hitap eden bir şeyken bugün interaktif bir ürün tasarımında öncelikli olan kullanılabilirlik.

Arda Arıcan 18 Aralık 2017

Tasarım ne kadar geniş ve kapsamlı bir terim farkındasınız değil mi? Hele ki bu işin, sektörün içindeyseniz. Okuduğumuz kitabın tipografisinden saatimizin arayüzüne, tasarım her yerde. Üstelik, bir tasarımdan söz etmek için her zaman profesyonel tasarımcıların varlığı da şart değil. Basit bir örnek vermek gerekirse, çalıştığımız ya da yaşadığımız ortamda bulunan öğelerin yerleşimi bile bize ait bir tasarım aslında. Ancak yaratıcısı her kim olursa olsun, bir tasarımın var olabilmesi için bir de yaşayacağı ortam gerekiyor ve bu ortam teknolojik cihazlar olunca işin rengi değişmeye başlıyor. Çünkü, endüstriyel tasarımı ayrı tutarsak, eskiden tasarım sadece göze hitap eden bir şeyken, bugün interaktif bir ürün tasarımında öncelikli olan kullanılabilirlik. Dolayısıyla, bu anlamda teknik bilgi şart. Peki, kullanılabilir bir ürün tasarımı için teknik bilgi yeterli mi?

Bugün artık bir telefon donanımının, bir dizüstü bilgisayar donanımından daha güçlü olabildiği zamanları yaşıyoruz. Gelişen teknoloji ile tasarımcılar, kendisi için tasarladıkları platformların donanım bağlamında yeterliliğini göz önünde bulundurma ihtiyacı pek duymasalar da gerçek olan şu; tasarladığınız bir ürünün çalışacağı platform bazen yarattığınız konsepti kısıtlayabiliyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Ozan Yilmaz

    Müthiş bir yazı olmuş.Elinize sağlık.Yapılan bazı hatalardan biriside tasarlanan ürünün / hizmetin müşteri gözünden değerlendirilememesi. Empati kurmuyoruz. Empati > Tanımla > Tasarla > Prototip > Test Et döngüsünde ilerlemek en sağlıklı sonucu verecektir diye düşünüyorum.

    • Arda Arıcan

      Yazıyı beğendiğin ve görüşünü paylaştığın için çok teşekkürler. Düşüncende yalnız değilsin. 🙂

Keşfetmeye Devam Et