Arda Arıcan

Former UX Designer @SHERPA

Yıllardan 1989 ve Arda, İzmir'de dünyaya gözlerini açar. Bilinçsiz olarak emeklediği yıllardan, top peşinde koşacak yıllara geldiği zaman zarfında ailenin ufak çocuğu olarak ne kırılırsa ondan bilinir, bakkaldan ne alınması gerekiyorsa hemen o gönderilir. Hızır Arda her şeyden sorumludur, her yere yetişmesi gerekiyordur. Hiperaktif tavırlar ile geçen çocukluk döneminde pek yerinde durduğu görülmemiştir. Nerede farklı, değişik bir iş varsa bir yerinden o çıkar ki bu huyu bugün hala geçerlidir. Bu arada annesinin Almanca öğretmeni olması, onun Almanca bildiği anlamına gelmez.

Büyüyüp delikanlı olduğu senelerde iyice teknoloji delisi olmuş bir halde, yeni çıkan tüm elektronik aletleri almak isteyerek aile ekonomisine büyük zarar verir. Yeni çıkan bilgisayar, oyun, Game Boy ve türevlerin peşinde koşarak yıllarını geçirir; giderek gelişen bilgisayar başında saatler harcayabilme özelliği ile adeta bir koala misali o koltukta kalabileceğini o yıllarda ispat eder. Sancılı bir lise dönemi geçirerek birçok okul değiştirerek eğitim dönemini zar zor olsada tamamlamayı başarır.

Deli gibi bilgisayar oyunları oynadıktan sonra, artık oyunlar sarmamaya başlayınca, kendisi oyun yapım süreçlerine girişir. Bu dönemde Ankara'da faliyet gösteren Ceidot oyun stüdyosu ile iletişime geçer. Her ne kadar tam anlamı ile o dönem oyun yapımcılığı ile çalışmasa da yapılan oyunların web sitelerini tasarlayarak kreatif yönünü gösterme şansını elde eder. Buradan gelen deneyim ve güven ile ilk defa oyun içi arayüz öğeleri tasarlamaya başlar. Zaman geçer ve İstanbul'daki ajanslara gözünü diker. D4D bünyesindeki Gazogen platformu için stajyerlik yapmaya başlar. Flash ile karakter ve mekan çizimleri deneyimini geliştirir. İşin içerisine hayalgücü de girince bu durum daha da ilgi çeker hale gelir. Bu süreçlerde henüz uçup kaçamayan Arda ilerisi için zemin hazırlamış olur.

Beklenen an gelmiştir ve üniversite hayatı başlar, tam da istediği yerde Bilgi Üniversitesi'nde Görsel İletişim Tasarım bölümüne girer, farklı disiplin eğitim anlayışı ile farklı bir yaklaşım kazanır. Üniversitenin verdiği enerji ile çalışmaya devam eder ve farklı işleri hayata geçirerek, çizdiği yolu belirginleştirmeye başlar. Zaten ta lise yıllarında geek olan birinden başka ne beklenir ki? Olması gerektiği gibi tamamen dijital alana yönelerek kendisini son faz olan Matrix'te bulur.

Mobil deneyimler üzerine yoğunlaştığı en parlak dönemlerinde İngiltere'de çalışma fırsatını kaçırmaz ve ilk uçak ile bir maceraya atılır. Ufak bir şehir olan Bournemouth'ta hayatını sürdürürken, nedendir bilinmez daha 1 yılı tamamlamadan İstanbul'a geri döner.

Yazara ait içerikler

Donanımın tasarıma etkisi
Makaleler

Donanımın tasarıma etkisi

Bir tasarımın var olabilmesi için üzerinde yaşayacağı bir ortam gerekiyor. Bu ortam teknolojik cihazlar olduğunda ise işin rengi değişiyor. Çünkü, endüstriyel tasarımı ayrı tutarsak, eskiden tasarım sadece göze hitap eden bir şeyken bugün interaktif bir ürün tasarımında öncelikli olan kullanılabilirlik.

Arda Arıcan
Tasarımcı ve yazılımcı iletişimi 202
Röportajlar

Tasarımcı ve yazılımcı iletişimi 202

Tasarım projelerinin güncel sorunlarından biri de yazılımcı ile tasarımcının zaman zaman aynı noktada buluşmakta zorlanması. Geçmişten bugüne gelişen araçlar, yazılımcıların ve tasarımcıların ortak çalışma hayatında pek çok şeyi değiştirse de iletişim temelinde bazı sorunlarla karşılaşmak hâlâ mümkün. Peki, bu iki farklı bakış açısı aynı noktada nasıl buluşur ve birbirini nasıl daha iyi anlar?

Arda Arıcan
Cedvel: Grid sistemi oluşturmak artık çok kolay!
İncelemeler

Cedvel: Grid sistemi oluşturmak artık çok kolay!

İster bir smart tv arayüzü, ister logo, baskı işi ya da bir web sitesi; ne tasarlarsan tasarla her zaman bir grid sistemine başvurman kaçınılmaz.

Arda Arıcan
2017’nin 5 popüler font ailesi
Listeler

2017’nin 5 popüler font ailesi

Oldukça başarılı kullanımlarını gördüğümüz ve UX tasarım ekibimizin üyesi Arda'nın da sıklıkla kullanmayı tercih ettiği 5 popüler font ailesini derledik.

Arda Arıcan
Tasarımda leke ve denge
Makaleler

Tasarımda leke ve denge

Apple web sitesinde iyi bir örneğini gördüğümüz; tasarımda leke, boşluk ve denge ilişkisi neden önemli ve nasıl sağlanır?

Arda Arıcan
Tasarımcının beslenme çantası
Röportajlar

Tasarımcının beslenme çantası

İster tasarım profesyoneli olun ister bambaşka bir alanınız olsun, her şekilde deneyimlerimizi görünmez bir çantada biriktiriyoruz ve çoğu zaman farkında bile olmadan, ihtiyacımız olan deneyimi çantadan çıkarıp kullanıyoruz. Konu tasarım olunca bu görünmez çantayı dijitalize edebilme şansımız var. Bunun için kullanabileceğiniz araçlara birlikte göz atalım.

Arda Arıcan
Tasarımcı ve yazılımcı iletişimi 101
Makaleler

Tasarımcı ve yazılımcı iletişimi 101

Tasarımcı ve yazılımcıların birlikte çalışırken karşılaştığı en temel sorunun iletişim problemi olduğunu söyleyebiliriz. Peki ne oluyor da bu ikili için iletişim arapsaçına dönüyor? Bu problemi çözen yeni nesil araçlar ve programlar neler?

Arda Arıcan
Tasarım süreçlerinin internet ile evrimi
Makaleler

Tasarım süreçlerinin internet ile evrimi

İnternet uzun yıllardır hayatımızda, ancak interneti tam anlamı ile gerçekten doğru kullanabiliyor muyuz? Evet, biraz üstü kapalı bir soru oldu ve bu sorunun yanıtı her yere çekilerek yanıtlanabilir ancak işimiz tasarım olduğu için doğal olarak bu sorunun yanıtını tasarım alanında arayacak ve birlikte bulmaya çalışacağız.

Arda Arıcan