Makaleler

Dünyada kabul gören tasarım prensipleri ve sezgisel yöntemler

Gülbüke Kınay, sık sık referans verilen güvenilir 4 temel kaynağı tarayarak, temel tasarım prensipleri ve sezgisel yöntemler hakkında bilmemiz gerekenleri listeledi.

Gülbüke Kınay 12 Kasım 2020

Tasarımda yararlanılan 13 temel prensibi, sık sık referans verilen güvenilir 4 temel kaynağı inceleyerek bir liste altında derledim. Bu temel prensiplerin kökenlerini ve ifade ettikleri kavramları örneklerle inceleyelim.

Temel tasarım prensipleri

Aşağıdaki listede ele alacağım prensipleri belirlerken Don Norman’ın Gündelik Şeylerin Tasarımı, Jacob Nielsen’in Tasarımda Sezgisellik Kuralları kitabı, Larry Constantine ve Lucy Lockwood’un Modeller ve Kullanım Yöntemleri için Pratik bir Kılavuz kitabı ve son olarak da Ron Mace’in Evrensel Tasarım Kuralları kitabından faydalandım.

Keşfedilebilirlik

Don Norman bu prensibi şu soruyu sorarak açıklıyor: Hangi eylemlerin mümkün olduğunu ve nasıl gerçekleştirileceğini anlamak mümkün mü? Mümkünse sistem keşfedilebilirlik ilkesini kullanıcıya sağlıyordur.

Nielsen’in da nesneleri, eylemleri ve seçenekleri görünür hale getirerek kullanıcının bellek yükünü en aza indirmeyi tavsiye ediyor.Diğer bir deyişle, kullanıcı ne yapacağını bilmediğinde, ne yapacağını kolayca anlayabilmelidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • bahadır kundakçı

    Çok kolay okunabilir, güzel referanslar veren, doyurucu bir kaynak olmuş.
    Çok teşekkürler

Keşfetmeye Devam Et