Duygulara yönelik tasarım

Duygulara yönelik tasarım

Google, geçtiğimiz yılın trend raporlarında, Mayıs ayında kaybettiğimiz Amerikalı yazar ve aktivist Maya Angelou‘ya küresel bir rol model başlığı ile yer vermiş. Bizler Maya’yı, miras bıraktığı bilge sözler ile hatırlayacağız ama o bize “İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama neler hissettirdiğinizi asla unutmaz.” diyor. Farkettiniz mi? İnsan hafızası hakkında çok değerli bir ipucu veriyor.

Biraz hafızamızı zorlayıp geçmişi hatırlamaya çalışalım. Aslında aklımızda kalan şeyler; duyu organlarıyla algıladıklarımız değil, duygularımızla tanımladığımız tecrübelerden ibaret öyle değil mi? Bu bizim dış dünyayı anlama yöntemimiz. Gözümüz ya da kulağımız istediği kadar kusursuz çalışsın. Birinci dereceden kusurlu, zaaflarla dolu, duygusal bir düzeye sahibiz.

Biyolojinin bize kodladığı duygusal düzey, beynimize bir sürü şey doldurup bize teslim ediyor. Neden bilmiyoruz ama doğduğumuz ilk günden itibaren acı tatlardan hoşlanmıyoruz, yüksek sesten, sıcaktan, soğuktan, azarlayıcı tondan, somurtkan yüzlerden hoşlanmıyoruz. Simetrik yüzleri seviyoruz. Tıpkı renkli meyvelerden ve parlak bitkilerden hoşlanan diğer memeliler gibi, Instagram’da gördüğümüz güzel yemeklerden tüketmek istiyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • ahuseynovteymur@gmail.com
    ahuseynovteymur@gmail.com

    Güzel yazı için teşekkürler

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Duygulara yönelik tasarım

Duygulara yönelik tasarım

Gizle