E-posta okuma deneyimini kolaylaştırın!

E-posta okuma deneyimini kolaylaştırın!

Apple Mail Helvetica’yı, Gmail de, Arial’i varsayılan font olarak kullanıyor olsa da, kusursuz olmayan bu iki font, e-posta gönderirken neden kullanılmamalı? Biraz iddialı oldu biliyorum ama aşağıdaki sebepleri okuyunca muhtemelen siz de bu cümleye hak vereceksiniz.

Bir çok tasarımcı Helvetica’yı dokunulmaz bir konuma yerleştirse de, söz konusu, e-postadan uzun metinleri okumak olunca durum biraz değişiyor.

Arial, Helvetica’dan türetilmiş bir font olduğu için, Helvetica’daki sorunları aynı şekilde – genetik olarak – devam ettiriyor. Arial de tıpkı Helvetica gibi, özellikle font boyutu küçüldükçe, belirsiz harf aralıklarından dolayı okuma güçlüğü oluşturan bir font. Örneğin, harf genişliği diğerlerine göre daha fazla olan h ve e harfi yan yana kullanıldığında farklı, i ve l harfi yan yana kullanıldığında farklı boşluklar oluşuyor. Bahsettiğim şey, çok küçük farklılıklar olabilir ama uzun cümlelerden oluşan bir yazı okuduğunuzda, muhtemelen gözlerinizi kısıp, monitöre biraz daha yaklaşmanız gerekecektir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
E-posta okuma deneyimini kolaylaştırın!

E-posta okuma deneyimini kolaylaştırın!

Gizle