Makaleler

E-ticaret sitelerinde filtre kullanım farklılıkları

Filtre, potansiyel bir müşterinin, istediği ürüne ulaşmasındaki en hızlı çözümü sağlayan araçtır. Peki e-ticaret sitelerinde filtre kullanımını etkileyen iş modeli ve müşteri yaklaşımı farklılıkları nelerdir? Ve bunlar filtre kullanımını ne yönde ve ne ölçüde etkiler?

Serhan Yazar 28 Temmuz 2015

Filtre, potansiyel bir müşterinin, istediği ürüne ulaşmasındaki en hızlı çözümü sağlayan araçtır.

Bu cümlede neden ziyaretçi değil de, potansiyel müşteri vurgusu yaptığımı merak edebilirsiniz. Fark, sitenizde dolaşan bir kişinin orada bulunma amacı ile doğrudan ilişkilidir. Amaca yönelik ayrımı ise, ceket ihtiyacı olan bir ziyaretçi örneği üzerinden açıklayabiliriz.

Öncelikle, her iki durumda da yaz mevsiminde olduğumuzu varsayalım.
Kış mevsimi için kendisine ceket almayı planlayan bir ziyaretçi, şimdiden modellere bakıyor. Ancak amacı almak değil, genel olarak ürünlerin hepsini gözden geçirmek. Bu durumda tek yapacağı şey ‘Ceket’ kategorisine girmek ve modelleri incelemek olur. İlgisini çeken modelleri gözden geçirir ve ziyaretini tamamlar.

Ancak, bir diğer ziyaretçi de, yaz mevsiminin serin gecelerinde giymek üzere bir ceket bakıyor olabilir. Bunu yaparken de, dolabındakilerin çoğunlukla yeşil renkli olduğunu düşünüyor olabilir. Doğal olarak, hemen onunla kombin edebileceği renklere odaklanarak ilk filtresini kullanır: renk. Filtre kullanarak daralttığı seçenekleri daha yakından inceleyebilir ancak sayfada seçenek sayısının hala çok fazla olduğunu görme şansı yüksektir. Bu durumda istediğine ulaşabilmek için, bir filtre daha uygulamalı. Beden filtresi. Böylelikle, sadece hemen alabileceği şeyleri görebilir hale gelir. Siparişe bir adım daha yaklaşmış olur. Artık istediği ürünü seçip, onu daha yakından inceleyebilir.

İşte bu amaç farkı, filtre tanımında potansiyel müşteri teriminin kullanılmasını açıklıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz