Makaleler

Etkileme ve tasarım

Duygusal tepkiler, afektif (affective) ve bilişsel (cognitive) sistemler olan iki büyük bilgi işleme sisteminin ürünüdür. Bilişsel sistem duygusal deneyimimizi etkilerken, afektif sistem insan duygusunun aceleci bir parçası olarak düşünülebilir. Örneğin; birinin yolumuzu tıkadığını fark ettiğimizde ve arabamızı çıkaramayacağımızı anladığımız zaman, bilişsel sistem durumu tespit etmemize yardımcı olmak için bilgiyi işlerken; afektif sistem bize fizyolojik uyarılma ile haksızlığa uğradığımız bilgisini sunar ve öfke ya da hayal kırıklığı gibi duygusal bir tepki oluştururuz.

Serdar Arıçelik 18 Eylül 2017

“… estetik açıdan hoşa giden nesnelerin daha iyi çalışmanıza imkân verdiğine dair kanıtımız var… sizi iyi hissettiren ürünler ve sistemler ile baş etmesi daha kolaydır ve iyi hissetmeniz, daha uyumlu sonuçlar üretmenize yardımcı olur. Aracınızı yıkarken ve cilalarken daha iyi çalışmıyor mu? Temiz, süslü giysileri yıkayıp giyinirken kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz? Harika, dengeli, estetik açıdan hoş bir bahçe, ahşap bir alet, tenis raketi veya kayak çifti kullandığınızda daha iyi performans sergilemiyor musunuz? ” Don Norman, Emotional Design: Why we love (or hate) everyday things (2005)

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Affect and Design başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Duygusal tepkiler, afektif (affective) ve bilişsel (cognitive) sistemler olan iki büyük bilgi işleme sisteminin ürünüdür. Ses, his ve görsel bilgileri içeren çevremizdeki duyusal bilgiler beynimiz tarafından çözümlendiğinde, çevremizle kişisel olarak yararlı şekilde etkileşim kurmamızı sağlamaktadır. Örneğin; gezinme menüsünde bir dizi bağlantı seçeneği bulunan bir web sitesine girdiğinizde, ihtiyacınız olan bilgileri içeren sayfalara hangi bağlantıların götürebileceğine karar vermenize yardımcı olması için, görsel bilgileri (metin veya resim) işlemeniz gerekmektedir. Bu, bilişsel işlemenin bir örneğidir; yani, aldığımız duyu bilgilerini, dünyayı anlama ve durumumuza göre uygun seçimler yapma aracı olarak analiz etme işlemidir. Afektif sistem ise bilinçli ve bilinçaltı çalışır. Yargısal sistem olarak adlandırılır ve bu sistem yararlı veya yararsız, kötü veya iyi, eğlenceli veya sıkıcı, tehlikeli veya güvenli olanlar arasında ayrıştırıcı olarak çalışıp çevremizdeki bilgileri veya objeleri anlamamızı sağlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir