Etkileme ve tasarım

Etkileme ve tasarım

“… estetik açıdan hoşa giden nesnelerin daha iyi çalışmanıza imkân verdiğine dair kanıtımız var… sizi iyi hissettiren ürünler ve sistemler ile baş etmesi daha kolaydır ve iyi hissetmeniz, daha uyumlu sonuçlar üretmenize yardımcı olur. Aracınızı yıkarken ve cilalarken daha iyi çalışmıyor mu? Temiz, süslü giysileri yıkayıp giyinirken kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz? Harika, dengeli, estetik açıdan hoş bir bahçe, ahşap bir alet, tenis raketi veya kayak çifti kullandığınızda daha iyi performans sergilemiyor musunuz? ” Don Norman, Emotional Design: Why we love (or hate) everyday things (2005)

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Affect and Design başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Duygusal tepkiler, afektif (affective) ve bilişsel (cognitive) sistemler olan iki büyük bilgi işleme sisteminin ürünüdür. Ses, his ve görsel bilgileri içeren çevremizdeki duyusal bilgiler beynimiz tarafından çözümlendiğinde, çevremizle kişisel olarak yararlı şekilde etkileşim kurmamızı sağlamaktadır. Örneğin; gezinme menüsünde bir dizi bağlantı seçeneği bulunan bir web sitesine girdiğinizde, ihtiyacınız olan bilgileri içeren sayfalara hangi bağlantıların götürebileceğine karar vermenize yardımcı olması için, görsel bilgileri (metin veya resim) işlemeniz gerekmektedir. Bu, bilişsel işlemenin bir örneğidir; yani, aldığımız duyu bilgilerini, dünyayı anlama ve durumumuza göre uygun seçimler yapma aracı olarak analiz etme işlemidir. Afektif sistem ise bilinçli ve bilinçaltı çalışır. Yargısal sistem olarak adlandırılır ve bu sistem yararlı veya yararsız, kötü veya iyi, eğlenceli veya sıkıcı, tehlikeli veya güvenli olanlar arasında ayrıştırıcı olarak çalışıp çevremizdeki bilgileri veya objeleri anlamamızı sağlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Ölmeyen içerik” ile içerikleriniz hep taze!

“Ölmeyen içerik” ile içerikleriniz hep taze!

Gizle