Makaleler

Etkileşim: Web Analytics’in büyük yalanı

Etkileşim, kantitatif verilerle ölçümlenebilir mi? Kısa cevap; hayır, sektördeki genel ölçümleme yöntemleriyle sağlıklı şekilde yapılması mümkün değildir. Uzun cevap ise yazımızın detaylarında gizli.

Can Taner 16 Ekim 2015

Öncelikle neden böyle bir başlık kullandığımı açıklamam gerekir.

Etkileşim, Web ürününüzle sunduğunuz değerin insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünü, onları ne kadar etkilediğini ölçmelidir. Bu tanımdan yola çıkarak elimizdeki en büyük soru şudur; etkileşimin ölçümlenmesi kantitatif verilerle yapılabilir mi? Kısa cevap; hayır, sektördeki genel ölçümleme yöntemleriyle sağlıklı şekilde yapılması mümkün değildir. Uzun cevap ise yazımızın detaylarında gizli.

En çok gördüğümüz etkileşim raporları bize şunu söyler; kaç kişi gördü, kaç kişi tıkladı. Bu veri, yapılan çalışmanın (sosyal medya çalışmaları, reklamcılık eforları, vb.) ne kadar “tıklama” elde ettiğini gösterir. Değerli bir veri midir? Kesinlikle evet. Doğru reklamcılık ve sosyal medya yönetimi için gerekli bir ölçümlemedir. Stratejinizdeki ivedi hata ve doğruları gösterir. Peki nihayi etkileşimi gösterir mi? Hayır. Çünkü tıklamanın sonunda aslınla size özel olan hedeflere ne kadar etki ettiğini gösterme yetisine sahip değildir.

Bir başka yaygın etkileşim ölçme tekniği analytics raporlarındaki unique visitor ve time spent gibi verilere bakmaktır. Yine belirtmem gerekir ki bu metrikler kendi içlerinde size hızlı uyarı sistemleri sağlar. Bir kaynaktan gelen trafiğin sitenizde yeterli zaman harcamaması zaten kaynağın kalitesi konusunda alarm vermenizi sağlar. Ancak bu metriklerin pozitif değerlerde olması etkileşim anlamına gelmez. Zira sizin ölçmeniz gereken şey etkileşimin sizin istediğiniz şekilde olup olmadığını bulmaktır. Uzun süre sitenizde kalan kişiler acaba marka veya ürünüze ilgi gösterdiği için mi bu kadar zaman harcamaktadır ? Yoksa aradığı bilgiye ulaşamadığı için mi? Bu sorunun cevabını bahsi geçen metriklerle bulmanız imkansızdır.

Peki ne yapmak gerekir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir