Makaleler

Etkiye tepki: Dijital dönüşüm, metaverse ve insan kaynakları 

Gamfed Türkiye gönüllülerinden Beray Çinçin, metaverse ve Web 3.0'ın İK ve dijital dönüşüme etkilerini kaleme aldı.

Gamfed Türkiye 11 Mayıs 2022

Metaverse kavramı artık her yerde karşımıza çıktığına göre, kavramın bireylerin yerini onların dijital ikizlerinin ve avatarlarının aldığı ve coğrafi konumlarından bağımsız olarak bir araya gelebildikleri sanal veya alternatif bir dünyayı tanımladığını tekrar vurgulayalım.

‍Kulağa çok mu basit geliyor?

Gerçek şu ki, meta evren erişimini teknolojik boyutlara genişleten karmaşık ve büyümeye devam eden bir yaratık, üstelik kaçınılmaz bir son olarak iş alanlarında boy göstermeye başladı diyebiliriz. İnsan kaynakları alanında dijital dönüşüm ile başlayan teknoloji fırtınası, metaverse yapılarının bizleri önüne katarak sürüklediği bir hortum ile etkisini arttırarak devam ediyor. İnsan kaynakları gibi operasyonel iş yükü bakımından zengin alanda bu fırsat değerlendirilerek, yapay zeka ve otomasyon ana akım haline gelmeye başladı ve teknolojinin tüm iş süreçlerimize etkisi katlanarak artmaya devam ediyor. Kuruluşlar sürekli olarak yeni teknolojileri mevcut süreçlerine entegre etmeye çalışıyorlar. İnsan kaynakları, AR-GE ve bilgi teknolojileri gibi departmanlar entegrasyon sürecinde ön saflarda yer alarak organizasyonlarına destek olmaya devam ediyorlar.

İnsan kaynakları profesyonelleri için metaverse ne anlama geliyor ve hangi olasılıkları içinde barındırıyor?

Konu “metaverinin” gerçekte ne anlama geldiğini açıklamaya geldiğinde, sohbetin ilerleyişi 1970’lerde “internet” hakkında yürütülen tartışmalardan çok uzak değil. Yine de, cevabın gerçekten terimin belirsizliğinde yattığına inanılıyor.

Hemen bir deneme yapalım; ses bir-ki!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir