Form dönüşümünü artırmak için ipuçları

Form dönüşümünü artırmak için ipuçları

Kullanıcı, ziyaret ettiği bir web sitesinin içeriğinde, kullanılabilirliğinde, okunabilirliğinde veya arayüzünde sorun yaşıyor ve deneyiminden tatmin olmuyorsa, kaçması an meselesidir. Oysa ki kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımında yapılacak ufak değişiklikler ile form dönüşüm oranları çok farklı boyutlara taşınabilir.

Peki tasarım şablonları, psikolojik ilkeler ve uygulamalar ile dönüşüm artırmak web sitenize nasıl yardımcı olacak? Buyurun, UI Patterns için konuyu mercek altına alan Anders Toxboe tarafından verilen örneklerle birlikte inceleyelim:

Satır içi doğrulama ekleyin

Kullanıcı deneyimi tasarımında, kullanıcının hangi yola sapacağı ya da sapmayacağı önceden planlanmalı ve tasarım çeşitli yönlendiriciler içermelidir. Web formlarının önemli yönlendiricilerinden biri de satır içi doğrulamadır. Eylemleri adım adım doğrulanan kullanıcılar bir sonraki aşamaya geçme konusunda daha istekli davranırlar.

Satır içi form doğrulama ikonları veya mesajları eklenerek, kullanıcının doldurması istenen formu terk etme işlemi azaltılabilir. Kullanıcılar böylece ödeme veya kaydolma işlemleri süresince amaca uygun olarak yönlendirilebilirler. Satır içi doğrulama olmadan, kullanıcılar “Formu doğru mu doldurdum acaba?” sorusuyla zaman kaybettiklerini veya yanlış bir şeyler yaptıklarını düşünerek formu terk edebilirler.

best_903

Güven vermek için logo ekleyin

Kullanıcıların yarısından fazlası, güvenli olmadığını düşünerek, bir ürünü internet üzerinden satın almaktan kaçınır. Örneğin, kredi kartı bilgilerinin çalınması endişesi kullanıcıları alışveriş yapmaktan alıkoyan önemli bir husustur. Tabii aynı şey kişisel bilgiler için de geçerlidir.

best_1447

E-ticaret sitenizde hem footer’da, hem de kredi kartı bilgileri ekranında kullanıcınıza daha rahat bir satış deneyimi sağlamak için banka logoları, güvenlik ikonları ve onay sertifikaları eklemek, müşterilerin korkularını ortadan kaldıracaktır.

best_1448

Geri bildirimleri ekleyin

Kullanıcılar, alacakları bir ürün hakkında bilgi sahibi olmak ve o ürünün daha önce de  başka kullanıcılar tarafından deneyimlenmiş olmasını isterler.

Web sitenizin, anasayfa, liste sayfaları ve kategori liste sayfalarına ürün veya müşteri derecelendirmelerini eklemek mevcut müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz arasında bağ kurarak güven sağlayacaktır. Bir çok web sitesinde, kullanıcıların ne aldıklarını, ne kadar popüler olduğunu ve kullanıcı geri bildirimlerine göz atmayı siz de seviyor olmalısınız. Kullanıcı derecelendirme ve değerlendirmelerini görüntüleme, bir ürün sayfasında ilerleme veya bir makaleyi tam uzunlukta okuma olasılığını artırır.

best_old_246

Referanslarınızı ekleyin

Müşterileriniz sizi seviyor mu? Müşterilerinizin görüşleri, güven oluşturmak için yardımcı ve satın almak için kullanıcıyı teşvik anlamında çok güçlü olacaktır.

best_2110Sürekli test edin

Test etmek, dönüşüm artırmak için hemen hemen diğer her şeyden önemlidir. Web sitelerinde en az bir ve tercihen birkaç A/B testi yapmak gerekir. Mükemmel bir şekilde dönüşüm artırmanın tek yolu, iteratif bir şekilde sürekli denemek ve bol bol kullanıcı testi yapmaktır.

Dönüşümün anahtarı

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Kullanıcılarınızla doğrudan etkileşime geçmek için hazırladığınız formlardan dönüşüm almak için tüm bu teknikleri hem kapsayan hem de tamamlayan tek gerçeği aklınızın bir köşesinde mutlaka tutun: Kullanıcılarınızı iyi tanımak, onlara daha iyi bir deneyim sunmak için sürekli değişmek ve gelişmek; hem başarılı deneyimleri, hem doğru etkileşimleri, hem de yüksek dönüşüm oranlarını beraberinde getirir. Kısacası dönüşümün anahtarı kullanıcılarınız için daha iyi, daha kapsamlı ve akıllı deneyimler tasarlamaktan geçiyor.

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

  Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  UX Efsanesi #16: “Arama, internet sitesinde dolaşma problemini çözer.”

  UX Efsanesi #16: “Arama, internet sitesinde dolaşma problemini çözer.”

  Gizle