Gastronomide kullanıcı deneyimi

Gastronomide kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, son zamanlarda dijital tasarım bünyesinde önem kazanmaya başlamış olsa da, esasında hayatın her alanına etki eden bir olgudur. Yarattığınız ürün ya da hizmet ne olursa olsun – yeni iPhone modeli, bir diyabet kliniğinin hasta kabul sistemi ya da bir tabak deniz ürünlü spagetti – kullanıcı deneyimi, kullanıcı sadakatini sağlayan öğe olarak öne çıkar. Peki kullanıcı deneyimi temel ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme dahilinde nasıl bir rol oynar?

Öncelikle, hep duyanlar ama anlamını tam bilmeyenler için gastronominin ne olduğundan bahsedelim. Kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplin olan gastronomi, Amerikalı şef Michael Ruhlman’ın dediği gibi “…besin, pişirme, sunma ve yemenin zanaat, sanat, bilim, sosyoloji ve antropolojisi…” olarak ifade edilebilir. Süreç olarak, doğru malzemelerin seçilmesinden, sofradaki sunuma kadar olan türlü aşamayı içerir. Kendi içinde sıkı kuralları ve standartları vardır ve “Aman, yemek işte alt tarafı!” diyenlerin kalbini kıracak kadar komplike aşamalara sahiptir. Gelelim, kullanıcı deneyiminin bu işe nasıl dahil olduğuna.

Her ne kadar Jean Anthelme Brillat-Savarin’in 1700lerde söylediği, “Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözü sağlık açısından doğru olsa da, artık yemeği nasıl yediğinizin de önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu noktada ise farklılaşmayı sağlayan temel etken olarak kullanıcı deneyimi devreye giriyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Unicorn = İnovasyon + Girişimcilik + Müşteri Deneyimi

Unicorn = İnovasyon + Girişimcilik + Müşteri Deneyimi

Gizle