Gastronomide kullanıcı deneyimi

Gastronomide kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, son zamanlarda dijital tasarım bünyesinde önem kazanmaya başlamış olsa da, esasında hayatın her alanına etki eden bir olgudur. Yarattığınız ürün ya da hizmet ne olursa olsun – yeni iPhone modeli, bir diyabet kliniğinin hasta kabul sistemi ya da bir tabak deniz ürünlü spagetti – kullanıcı deneyimi, kullanıcı sadakatini sağlayan öğe olarak öne çıkar. Peki kullanıcı deneyimi temel ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme dahilinde nasıl bir rol oynar?

Öncelikle, hep duyanlar ama anlamını tam bilmeyenler için gastronominin ne olduğundan bahsedelim. Kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplin olan gastronomi, Amerikalı şef Michael Ruhlman’ın dediği gibi “…besin, pişirme, sunma ve yemenin zanaat, sanat, bilim, sosyoloji ve antropolojisi…” olarak ifade edilebilir. Süreç olarak, doğru malzemelerin seçilmesinden, sofradaki sunuma kadar olan türlü aşamayı içerir. Kendi içinde sıkı kuralları ve standartları vardır ve “Aman, yemek işte alt tarafı!” diyenlerin kalbini kıracak kadar komplike aşamalara sahiptir. Gelelim, kullanıcı deneyiminin bu işe nasıl dahil olduğuna.

Her ne kadar Jean Anthelme Brillat-Savarin’in 1700lerde söylediği, “Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözü sağlık açısından doğru olsa da, artık yemeği nasıl yediğinizin de önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu noktada ise farklılaşmayı sağlayan temel etken olarak kullanıcı deneyimi devreye giriyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
2016’nın öne çıkan UX tasarım trendleri

2016’nın öne çıkan UX tasarım trendleri

Gizle