Avatar

Nazlı Binyıldırım

Former UX Designer @SHERPA

’86 İstanbul doğumlu Nazlı, güvenilir mahalle kültürünün hükmünü kaybetmediği yılların ve meşhur seksenlerin sonu doksanların başında çocuk olan neslin evlatlarından biri. Göztepe’de geçirdiği çocukluk yıllarında arkadaşlarıyla yaptığı oyuncaklar, ufak tefek seyyar arabalar bir yandan tasarım tohumunu zihnine erken yaşta ekerken, diğer yandan eğitim hayatına da gizliden gizliye yön veriyor.
Saint Joseph Lisesi’nde eğitim gördüğü sırada, sonradan çalışmak ve fırsatlar ülkesi olup olmadığını yerinde incelemek üzere tekrar ve daha uzun süreli gideceği, Amerika Birleşik Devletleri’nin yolunu, bir yıllık değişim öğrencisi olarak tutuyor. Ayrı bir yazıda anlatsak tuhaf olmayacak olan ancak yine bizim tarafımızdan belirlenmiş olup bozmamızın teklif dahi edilemediği kurallar gereği burada bahsetmek zorunda olduğumuz parlak eğitim hayatı, sırasıyla, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Pratt Institute’te Design Management master’iyle devam ediyor.
Okul haricinde özellikle ailesinin yönlendirmesiyle farklı sanat dallarıyla ilgileniyor ve şandan, piyanoya ve çizime çok sayıda alanda ders alıyor. Bir yandan da karlı hava sevdasından dolayı hala en favori iş dışı aktivitelerinden olan kış sporlarıyla ve su sporlarıyla ilgilenmeyi ihmal etmiyor.
Şu an bulunduğu yerde olmasını sağlayan kıvılcımı, üniversitenin üçüncü yılında dahil olduğu bir geri dönüşüm projesi kapsamında kıyısından köşesinden de olsa UX Design konusuna bulaşması çakıyor. Çakılan kıvılcımın aleve dönüşmesi ise, kullanıcı deneyimi konusunun kullandığımız her nesneye uygulanabildiğini ve hayatın her alanına dokunabildiğini fark etmesiyle oluyor. Tüm bunlardan sonra şu an, tuhaf olmayan biçimde, günün birinde yurtdışına yerleşmenin ve kendi tasarım stüdyosunu kurmanın hayalini kuruyor.
Özellikle Fast Company’nin her sayısını sabırsızlıkla bekleyen Nazlı, tekrar tekrar Beetlejuice izlemekten kendini alamıyor. Kitaplardan Sineklerin Tanrısı ve Hayvan Çiftliği, yönetmenlerden Tarantino, Burton ve Coen Kardeşler, dizilerden Hannibal ve Dexter favorileri arasında. Ella Fitzgerald’dan John Lennon’a geniş bir müzik beğeni yelpazesine sahip.
Pratik zekasına, yaratıcılığına, empati ve adaptasyon yeteneğine güvenen Nazlı, kendinden genel olarak memnun olduğundan değişimden ziyade gelişimle ilgileniyor.