Makaleler

Google Analytics’i anlamak: Site hızı raporları

Web sitenizdeki sayfaların yüklenme sürelerini iyileştirmek, web sitenizin ticari performasını artırmak için yapılması en temel ve en öncelikli işlerden biri. Peki, site hızı raporunda yer alan "ortalama sayfa yükleme süresi" ne ifade eder ve bu veriyi incelerken nelere dikkat etmelisiniz?

Alper Gökalp 27 Şubat 2017

Web sitenizdeki sayfaların yüklenme sürelerini iyileştirmek, web sitenizin ticari performasını artırmak için yapılması en temel ve en öncelikli işlerden biri. Sayfa yüklenme süresinin bir saniye uzamasının yaklaşık %7 ziyaretçi kaybına tekabül ettiği söyleniyor. Bu nedenle, birçok Google Analytics kullanıcısı da site hızı raporlarını özellikle sayfa zamanlamalarını (Davranış > Site Hızı > Sayfa Zamanlamaları)— düzenli olarak takip ediyor.

Site Hızı (Temsili)

Buraya kadar bir sorun yok, ta ki raporun varsayılan görünümünü Ort. Sayfa Yükleme Süresi birimine göre sıralayıp yüklenmesi dakikalar süren sayfalarınızı görene kadar:


Yukarıda görüldüğü üzere, /7-basarili-akis-semasi-sablonu sayfası için ortalama yükleme süresi 142 saniye! “Ortalama süre 142 saniye” ifadesi, bu sayfanın yüklenmesinin ziyaretçilerin en azından bir kısmı için 142 saniyeden de uzun sürdüğü anlamına geldiğinden, bu raporu gördüğünüzde panik halinde yazılım ekibinizin kapısına dayanabilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir