Makaleler

Görme engelli insanlar filmleri nasıl daha iyi izleyebilir?

Sizce görme kaybına ya da görme engeline sahip bireyler dizileri ya da filmleri nasıl izliyorlar? Daha da önemlisi, bu deneyimi nasıl daha iyi ve daha yaygın hale getirebiliriz?

Berk Bayri 30 Kasım 2016

Çoğumuz aksini düşünse de — başlıktan da anlayabileceğiniz üzere — evet, görme engelli kişiler film izleyebiliyorlar. Bu makalede hem bunu mümkün kılan mevcut teknolojilere hem de bunu geliştirmeye yönelik birkaç öneriye değineceğim.

Görülecek çok da fazla şey yok.
— Tommy Edison, Blind Film Critic

Ülkemizdeki durumun aksine dünyanın bir çok yerinde, engelli insanlara daha iyi yaşam standartları sunmaya yönelik pek çok girişim mevcut. Mümkün olduğunu hayal bile etmediğimiz birçok teknolojinin ve servisin, modern ülkelerde yıllardan beri kullanımda olduğunu görmek artık bizi şaşırtmıyor olsa gerek.

Bu konuyu, yüksek oranda görme kaybı olan bir arkadaşımın film izleme deneyimini iyileştirebilmek için araştırmaya başlamış hatta birkaç ufak fikir geliştirmiş ancak ne yazık ki bu fikirleri hayata geçirme fırsatı bulamamıştım. Yeni geliştirilen teknolojilerin bizi bu problemi çözmeye bir adım daha yaklaştırabileceği umuduyla konuyu tekrar araştırmaya karar verdim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et