Makaleler

Hedeflerinize ulaşırken en sadık dostunuz: Ölçümleme tasarımı

Ölçümleme tasarımının özelliklerinden ve dijital ürünlerin başarısındaki rolünden ve öneminden kısaca bahsettik.

Alper Gökalp 15 Eylül 2015

Kabul edelim ya da etmeyelim; bir süredir gelecekte yaşıyoruz. İnternete erişmek için telefon ettiğimiz günler geride kaldı. İnternet artık hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçası. Dijital evrendeki davranış ve alışkanlıklarımız varoluşumuzun bir parçası haline geldi.

Hal böyle olunca, analog evrende kendine yer edinmiş ya da edinmek isteyen tüm girişimlerin dijital izdüşümleri olması kaçınılmaz; hele ki uygulama ya da web sitesi gibi bir dijital ürüne sahip olmak bu kadar pratik ve kolayken. Tam da bu kadar kolay ve pratik olduğu için dijital ürün yaratımında sıklıkla atlanan bir adım var: Ölçümleme tasarımı.

Konunun öneminin anlaşılması için fiziksel bir ürün örneğiyle ilerleyelim. Diyelim ki, şirketimiz için fiziksel bir ürün geliştiriyoruz; mesela bir uçak. Yani, üzerine yatay eksende yeterli sürate ulaşınca yerden kalkmasını sağlayacak yapıda iki kanat ve bu sürate ulaşabilmesi için birkaç motor monte edilmiş bir yolcu kabini. Dışarıdan bakıldığında oldukça basit gözükmesine karşın, içinde iki kişinin sürekli olarak takip edip anlamlandırmak zorunda olduğu muazzam bir veri akışı var. Çünkü, içinde, her şeyin yolunda gittiğini doğrulamak için ölçümlenebilir verilerin algılanıp göstergelere yansıtılabilmesi için üretim aşamasında  – henüz ortada uçak yokken – yerleştirilmiş onlarca sensör bulunuyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir