Makaleler

Her geribildirim büyüme fırsatı içerir

Birçok yöneticinin ve iş sahibinin kullanıcı geri bildirimlerini toplama ve değerlendirme noktasında gerekli hassasiyeti göstermediklerini üzülerek görmekteyiz. Girişimlerin başarısızlık nedenlerinin başında bağlılık (retention) konusunda yapılan yanlışlar yer almakta.

Batuhan Ünal 26 Mayıs 2015

Birçok yöneticinin ve iş sahibinin kullanıcı geri bildirimlerini toplama ve değerlendirme noktasında gerekli hassasiyeti göstermediklerini üzülerek görmekteyiz. Girişimlerin başarısızlık nedenlerini irdelediğimiz yazımızda göreceğiniz üzere ilk maddede bağlılık (retention) konusunda yapılan yanlışlar yer almakta. “Geri bildirim bu işin neresinde?” diye soracak olursanız cevabı Gagel Biyani’nin sözü ile vermek isterim:

Bağlılık oranını arttırmanın en kolay yolu mevcut müşterileriniz ile iletişime geçmenizdir. -Udemy Kurucusu Gagan Biyani

Burada iletişim sanatını icra edecek sanatçı olarak, hal hatır sormanın ötesinde kullanıcıların ürün/hizmetiniz hakkında fikirlerini en efektif şekilde toplamanızı sağlayacak kanalları yaratmalısınız. “Bu kadar uğraşacağım sonunda ne kazanacağım?” sorusunun yanıtını ise bu sefer fonolo.com’un müşteri memnuniyeti çalışmasından vereceğim. Araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

  • Müşterilerin %82’si memnuniyetlerini etkileyen en önemli faktörün sorunların hızlı çözülmesi olduğunu belirtmiş.
  • Müşteri bağlılığında ki %2’lik artış maliyetlerinizden %10 kesinti demek.
  • Müşterilerin %70’i problemlerinin çözülmesi dahilinde tekrar aynı firma ile etkileşime geçiyor.
  • 2020 yılına geldiğimizde müşteri deneyimi ürün ve fiyatın önüne geçerek en önemli ayırt edici faktör olacak.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir