Makaleler

Her şey, tasarım

Bir problem çözme pratiği olarak tasarım, sektör bağımsız olarak iş yapma tarzlarına derin bir şekilde sirayet etti. Bununla birlikte tasarıma dair bir çok terim de profesyonel hayatlarımızda kendine yer edindi. Peki nedir bu terimler ve nasıl doğru kullanılırlar? Yakup Bayrak Yazdı.

Yakup Bayrak 29 Ekim 2018
yakup-bayrak-her-sey-tasarim

İnsanı merkeze alarak farklılaşma amacında olan işletmelerin, tasarım odaklı düşünce ve onunla ilgili kavramlarla haşır neşir olma seviyeleri arttıkça, öğrenmeye açık bu işletmelerin öncü ekip üyelerinin ne yazık ki teknik jargon bataklığında boğulma sayıları da bir o kadar yükseldi.

“Human Centered Design (İnsan Odaklı Tasarım), User Centered Design (Kullanıcı Odaklı Tasarım), Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünce), Service Design (Servis Tasarım), Agile UX (Çevik Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) ve Lean UX (Yalın Kullanıcı Deneyimi Tasarımı)’den hangisi ile ilerlemeliyiz? Bunların hepsi aynı anlama gelmiyor mu? Neden birini seçmek zorundayız? Tamam, Lean UX ile ilerleyelim ama biz Design Thinking eğitimi almıştık?” vb. sorular tasarım sürecinde insanı merkeze almaya çalışanların “Acaba doğru yolda mıyız? endişesinin merkezine oturdu. Peki bu terimler hangi noktalarda farklılık gösteriyorlar?

Terim detayına inmeden önce onların içerisinde yer aldıkları sınıflandırmaları çözümlemeliyiz: Çerçeveler (Frameworks), Metodolojiler (Methodologies) ve Yaklaşımlar (Approaches).

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et