Her şey, tasarım

Her şey, tasarım yakup-bayrak-her-sey-tasarim

İnsanı merkeze alarak farklılaşma amacında olan işletmelerin, tasarım odaklı düşünce ve onunla ilgili kavramlarla haşır neşir olma seviyeleri arttıkça, öğrenmeye açık bu işletmelerin öncü ekip üyelerinin ne yazık ki teknik jargon bataklığında boğulma sayıları da bir o kadar yükseldi.

“Human Centered Design (İnsan Odaklı Tasarım), User Centered Design (Kullanıcı Odaklı Tasarım), Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünce), Service Design (Servis Tasarım), Agile UX (Çevik Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) ve Lean UX (Yalın Kullanıcı Deneyimi Tasarımı)’den hangisi ile ilerlemeliyiz? Bunların hepsi aynı anlama gelmiyor mu? Neden birini seçmek zorundayız? Tamam, Lean UX ile ilerleyelim ama biz Design Thinking eğitimi almıştık?” vb. sorular tasarım sürecinde insanı merkeze almaya çalışanların “Acaba doğru yolda mıyız? endişesinin merkezine oturdu. Peki bu terimler hangi noktalarda farklılık gösteriyorlar?

Terim detayına inmeden önce onların içerisinde yer aldıkları sınıflandırmaları çözümlemeliyiz: Çerçeveler (Frameworks), Metodolojiler (Methodologies) ve Yaklaşımlar (Approaches).

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tanıştıralım: Attribution Model

Tanıştıralım: Attribution Model

Gizle