Hick Yasası: Kullanıcılar için tercihi kolaylaştırmak

Hick Yasası: Kullanıcılar için tercihi kolaylaştırmak

Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak fonksiyonaliteyi keşfetmek, iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için birinci görev. İkincisi ise; kullanıcıları en çok ihtiyaç duydukları spesifik fonksiyonlara yönlendirmek. Kullanıcılar bir sonraki adıma karar verme süreçlerinde tıkanırlarsa; kafalarının karışması, hayal kırıklığı yaşamaları veya sitenizi terk etmeleri ihtimaller dahilinde.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Hick’s Law: Making the choice easier for users başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Hick Yasası basitçe şunu söyler: Kullanıcılara sunduğunuz opsiyonların sayısı arttıkça, onların bir karara varma süresi de uzayacaktır. Bu herkesçe bilinen gerçek olmakla birlikte, bir siteye ya da uygulamaya gereğinden fazla fonksiyon eklemeye çalışırken sıkça göz ardı edilen bir konu. Bir tasarımcı olarak Hick Yasası’nı, uygulamanızda ya da sitenizin herhangi bir noktasında kaç adet fonksiyon sunacağınıza karar vermek ve bu kararınızın kullanıcıların karar verme süreçlerine nasıl etki edeceğini anlamak için incelemelisiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı tasarim-topluluklari-bolum-2-tasarim-mutfagi

Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Mobil uygulamalarınızın içerikleri artık arama sonuç sayfalarında

Mobil uygulamalarınızın içerikleri artık arama sonuç sayfalarında

Gizle