Hızır idi Yunus idi: A/B testi nasıl yapılmaz?

Hızır idi Yunus idi: A/B testi nasıl yapılmaz?

Bir e-ticaret siteniz var. SEO, reklam ve içerik pazarlama yöntemleriyle kabul edilebilir bir ziyaretçi hacmine ulaşmayı başardınız ve makul bir eforla bu seviyeyi koruyabiliyorsunuz. Ticaretin doğası gereği cironuzu artırmak istiyorsunuz ancak web sitenizin ziyaret volümünü artırmak için harcamanız gereken zaman ve paranın sağladığı marjinal fayda 0’a yaklaşmaya başladı. Bu durumda eforunuzu kanalize edebileceğiniz iki anlamlı hedef kaldığını farkettiniz: Dönüşüm oranı ve ortalama sepet değeri.

Aklınıza bazı fikirler geliyor. Konu üzerine ekibiniz ya da meslektaşlarınızla yaptığınız sohbet ve görüşmelerden de harika fikirler çıkıyor ancak uygulama konusunda çekimsersiniz, zira Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorsunuz. Bu senaryo tanıdık geldiyse, siz de A/B testi yöntemiyle dönüşüm optimizasyonu uygulamalarına başlamış olmalısınız. Eğer bu yöntem, performans göstergeleriniz üzerinde beklediğiniz etkiyi yaratmıyorsa, yaptığınız testler anlamlı sonuçlar vermiyorsa ya da test sonuçları gerçek göstergelere yansımıyorsa yazıyı okumaya devam edin, az sonra sıralayacağımız hatalardan en az birini yapıyor olabilirsiniz.

A/B testi, bilimsel yaklaşımın gözbebeği olan “deney”in, özellikle sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan bir çeşidi. Sonuçlarımızın anlamlı ve tutarlı olabilmesi için yaptığımız her A/B testinin birer deney olduğunu aklımızın bir köşesinde tutup, testlerin üretim ve uygulamasında gereken titizliği göstermek zorundayız. İzlediğimiz bindelik oranlardaki değişimi gözlemleyip anlamlandırabilmemiz ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Neeee! Proje bitti mi?

Neeee! Proje bitti mi?

Gizle