Makaleler

Human Level AI 2018: İnsanın yapay zekâya ulaşma yolculuğu

UX Designer Nermin Akel, 22-25 Ağustos tarihleri arasında Prag’da 40’tan fazla uzmanın katılımıyla gerçekleşen Human Level AI 2018 yapay zekâ konferansını SHERPA Blog için izledi ve izlenimlerini aktardı.

Nermin Akel 07 Eylül 2018
Human Level AI

GoodAI, 22-25 Ağustos tarihleri arasında Prag’da 40’tan fazla uzman ile Human Level AI 2018 konferansını gerçekleştirdi. 4 gün boyunca  yapay zekâ ve insansı yapay zekâ üzerine bugünkü durum ve geleceğe dair öngörüler paylaşıldı. İnsansı yapay zekânın nasıl üretilebileceği, ne tür bir yol izlenmesi gerektiğine dair oldukça nitelikli bilgi ve bakış açısının ele alındığı konferansı izlemek gerçekten çok ufuk açıcı bir deneyimdi.

Konferansa ilişkin gözlemlerime dayalı bir aktarıma geçmeden önce, kafa karışıklığı ihtimalini ortadan kaldırmak üzere bazı tanımları buraya eklemek istiyorum.

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence – AI): İnsanın öğrenme ve problem çözme gibi zihinsel kabiliyetlerini kopyalayabilen sistemler. Bu tür bir kabiliyet en azından dili ve konuşmayı algılayabilme ve stratejik düşünme kabiliyetlerini de içerir. Bugün bu tanımın 3 basamağı var:

Yapay Dar Zekâ (YDZ) (Artificial Narrow Intelligence – ANI – Narrow AI): İnsan kabiliyetlerini sınırlandırılmış bir çevre ve önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmak  üzere kopyalayabilen yapay zekâya sahip sistemler.

Yapay Genel Zekâ (YGZ) (Artificial General Intelligence – AGI – Human Level AI, Strong AI, Deep AI): Ancak bir insanın başarabileceği kadar karmaşık bilişsel görevleri başarabilen bir türdür. Önceden öğrenilmiş veya ilk kez tecrübe ediliyor olması fark etmeksizin, öğrenilmiş becerileri kullanarak ya da kendi kendine keşfederek verilen görevleri tamamlayabilen yapay zekâya sahip sistemler.

Yapay Süper Zekâ (YSZ) (Artificial Super Intelligence – ASI): İnsan zekâsından öte kabiliyetler geliştiren yapay zekâya sahip sistemler.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir