İnsan odaklı tasarımın temeli: İhtiyaç Tespiti (Needfinding)

İnsan odaklı tasarımın temeli: İhtiyaç Tespiti (Needfinding) insan-odakli-tasarim-ihtiyac-belirleme

En yeni teknolojilerle en muhteşem çözümleri üretebilirsiniz ancak, çözümünüzün fayda potansiyelini temelinde yatan ihtiyaçlar belirler. İnsan odaklı tasarımın temelinde de kullanıcı ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların çözümünde yaşanan sorunlar yatar. Üstelik ihtiyaçlar çözüm alternatiflerinden çok daha uzun ömürlü olabilir. Örneklemek gerekirse SalesForce, antik çağlardan kalma duvar resimleri ile aynı ihtiyaca yanıt verir: Veri saklama.

Ancak, buradan hareketle günümüz insanının tüm ihtiyaçlarının insanlık tarihi boyunca süregelmiş olduğunu, ihtiyaç tespiti için senozoik çağa gitmek gerektiğini söyleyemeyiz zira yeni teknolojiler de yeni ihtiyaçlar yaratır; zamanı dakika kırılımı ile takip etme ihtiyacının buhar motorunun icadı öncesinde var olmaması ya da birkaç yıl öncesine kadar -çeşitli ebat ve kapasitelerdeki piller dışında- taşınabilir güç kaynağı ihtiyacı olmaması gibi. İhtiyaçlar değişkendir ve her ihtiyacın kullanıcı nezdinde bir problem karşılığı olmayabilir ya da kullanıcılarınızın beyan ettiği problemler kategorik olarak farklı ihtiyaçlara karşılık geliyor olabilirler. Örneğin, kullanıcılarınızın hizmet bedelinden şikayet etmelerinin ana sebebi ürününüzün fiyatlandırma kurgusu değil, ilgili alanlarda bu bedele ilişkin bildirim bulunmaması olabilir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02

Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02

Gizle