İnsan odaklı tasarımın temeli: İhtiyaç Tespiti (Needfinding)

İnsan odaklı tasarımın temeli: İhtiyaç Tespiti (Needfinding) insan-odakli-tasarim-ihtiyac-belirleme

En yeni teknolojilerle en muhteşem çözümleri üretebilirsiniz ancak, çözümünüzün fayda potansiyelini temelinde yatan ihtiyaçlar belirler. İnsan odaklı tasarımın temelinde de kullanıcı ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların çözümünde yaşanan sorunlar yatar. Üstelik ihtiyaçlar çözüm alternatiflerinden çok daha uzun ömürlü olabilir. Örneklemek gerekirse SalesForce, antik çağlardan kalma duvar resimleri ile aynı ihtiyaca yanıt verir: Veri saklama.

Ancak, buradan hareketle günümüz insanının tüm ihtiyaçlarının insanlık tarihi boyunca süregelmiş olduğunu, ihtiyaç tespiti için senozoik çağa gitmek gerektiğini söyleyemeyiz zira yeni teknolojiler de yeni ihtiyaçlar yaratır; zamanı dakika kırılımı ile takip etme ihtiyacının buhar motorunun icadı öncesinde var olmaması ya da birkaç yıl öncesine kadar -çeşitli ebat ve kapasitelerdeki piller dışında- taşınabilir güç kaynağı ihtiyacı olmaması gibi. İhtiyaçlar değişkendir ve her ihtiyacın kullanıcı nezdinde bir problem karşılığı olmayabilir ya da kullanıcılarınızın beyan ettiği problemler kategorik olarak farklı ihtiyaçlara karşılık geliyor olabilirler. Örneğin, kullanıcılarınızın hizmet bedelinden şikayet etmelerinin ana sebebi ürününüzün fiyatlandırma kurgusu değil, ilgili alanlarda bu bedele ilişkin bildirim bulunmaması olabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tipografi savaşları: Başlıkları büyük harfle mi küçük harfle mi yazmalı? title case or sentence case

Tipografi savaşları: Başlıkları büyük harfle mi küçük harfle mi yazmalı?

Gizle