Makaleler

İnsan odaklı tasarımın temeli: İhtiyaç Tespiti (Needfinding)

Müşterisi olduğunuz tüm şirketlerin mobil uygulamalarını indiriyor musunuz? Düzenli olarak kullandığınız bir chatbot var mı? Hiç Google Glass gördünüz mü?

Alper Gökalp 19 Ekim 2018
insan-odakli-tasarim-ihtiyac-belirleme

En yeni teknolojilerle en muhteşem çözümleri üretebilirsiniz ancak, çözümünüzün fayda potansiyelini temelinde yatan ihtiyaçlar belirler. İnsan odaklı tasarımın temelinde de kullanıcı ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların çözümünde yaşanan sorunlar yatar. Üstelik ihtiyaçlar çözüm alternatiflerinden çok daha uzun ömürlü olabilir. Örneklemek gerekirse SalesForce, antik çağlardan kalma duvar resimleri ile aynı ihtiyaca yanıt verir: Veri saklama.

Ancak, buradan hareketle günümüz insanının tüm ihtiyaçlarının insanlık tarihi boyunca süregelmiş olduğunu, ihtiyaç tespiti için senozoik çağa gitmek gerektiğini söyleyemeyiz zira yeni teknolojiler de yeni ihtiyaçlar yaratır; zamanı dakika kırılımı ile takip etme ihtiyacının buhar motorunun icadı öncesinde var olmaması ya da birkaç yıl öncesine kadar -çeşitli ebat ve kapasitelerdeki piller dışında- taşınabilir güç kaynağı ihtiyacı olmaması gibi. İhtiyaçlar değişkendir ve her ihtiyacın kullanıcı nezdinde bir problem karşılığı olmayabilir ya da kullanıcılarınızın beyan ettiği problemler kategorik olarak farklı ihtiyaçlara karşılık geliyor olabilirler. Örneğin, kullanıcılarınızın hizmet bedelinden şikayet etmelerinin ana sebebi ürününüzün fiyatlandırma kurgusu değil, ilgili alanlarda bu bedele ilişkin bildirim bulunmaması olabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et