Makaleler

İnternet bizi bizden daha mı iyi tanıyor?

Facebook duvarımızda gördüklerimiz bizim için, bizim alışkanlıklarımıza göre seçilerek sunuluyor. Aynı Google aramasını yapan 2 farklı kişi, farklı sonuçlarla karşılaşıyor. Algoritmalar, internet deneyimimizi baştan aşağı özelleştiriyor. Bir başka deyişle, sizin internetiniz ile en yakın arkadaşınızın interneti aynı internet değil. Alper Balkanlı, internet kullanıcılarının davranışlarını tanımaya, modellemeye ve her kullanıcıya farklı içerikler sunmaya yarayan algoritmaları SHERPA Blog için yazdı.

Alper Balkanlı 07 Mart 2016

Facebook duvarımızda gördüklerimiz bizim için, bizim alışkanlıklarımıza göre seçilerek sunuluyor. Aynı Google aramasını yapan 2 farklı kişi, farklı sonuçlarla karşılaşıyor. Algoritmalar, internet deneyimimizi baştan aşağı özelleştiriyor. Bir başka deyişle, sizin internetiniz ile en yakın arkadaşınızın interneti aynı internet değil.

Alper Balkanlı, internet kullanıcılarının davranışlarını tanımaya, modellemeye ve her kullanıcıya farklı içerikler sunmaya yarayan algoritmaları SHERPA Blog için yazdı.


Facebook’ta her şeyi beğenen adamın başına gelenleri biliyoruz; böyle yapınca bir süre sonra haber akışınız sadece markaların gönderilerinden oluşan bir çöpe dönüşüyor. Üstelik dijital sicilinize işlenen bu sabıkayı temizlemek de kolay değil; hayata sıfırdan başlamak, yeni bir mail adresi, yeni bir pasaport, bir dizi estetik operasyon vb.

Facebook ve Google, kullanıcı davranışlarını analiz etme ve davranışlarına göre ürünü şekillendirme konusunda uzmanlaşmış iki marka. Markadan öte, bu dijital ürünler; algoritmaları ve big data aksiyonları ile, bizim nasıl bir internet deneyimi yaşayacağımızı belirlemeye soyunmuşlar. Bunun yanında sadece kronoloji algoritması ile çalışan, yani takip ettiğimiz kişi ve kurumların paylaşımlarını yeniden eskiye göre sıralayan Twitter ve Instagram var. Bunlarda kontrol bizde. Ama şimdilik. Twitter yakın zamanda algoritmasını değiştiriyor, Instagram da yakındır diyorum, çünkü bu robotlar bizi bizden daha iyi tanıdıkları konusunda çok ısrarcı.

Elbette Facebook’taki akışın robotlar tarafından şekillendiriliyor olması güzel, yoksa akrabaların veya sosyopat arkadaşların istilasıyla mücadele etmek zorunda kalabilirdik. Yani sadece yakın arkadaş ve akrabalarla planlanan ufak ve elit bir kır düğününün sonunda kendini halay başı olarak bulmak gibi. (Serdar Ortaç bunu beğendi)

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et