İş stratejisinin parçası olarak “UX”

İş stratejisinin parçası olarak “UX”

Dikkat!

“Kullanıcı deneyimi bir organizasyonun kültürüne nasıl entegre edilir? Bu alanda belirlenmiş farklı stratejiler mevcut mudur, öyleyse bunlar nelerdir?” gibi sorulara farklı cevaplar sunan bir yazı okumak üzeresiniz. Bu yazı sonrasında işinizle ilgili bazı konularda aksiyon almak isterseniz mesuliyet tamamen size aittir.

“Kullanıcı deneyimi sadece web sitesi tasarlarken kullandığımız bir şey değil miydi? Bir de kurumsal kültürümüzü mü bununla şekillendireceğiz?” diyenlere ve uzun zamandır böyle bir değişimin peşinde olup da bir türlü ilk adımı atamayanlara gelsin bu yazı.

Biz böyle iyiydik. Bize niye lazım?

Şirketinizde tasarım ve development işi ile alakası olmayan kimse UX nedir bilmiyor. Projelerde bazı aşamalar niye yer alıyor, neden o kadar zaman alıyor anlamıyorsunuz. Tasarımcınıza “Araştırmaya falan gerek yok. Yapacaksan da 1 günden uzun sürmesin” diyorsunuz. Ürettiğiniz ürünler kimsenin beklentisini karşılamıyor ve bu ürünlerin yaşam döngüsü uzun olmuyor. Böyle iyi olduğunuzdan emin misiniz?

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Y kuşağını içerik ile yakalamak

Y kuşağını içerik ile yakalamak

Gizle