Makaleler

İşler değişiyor: Neden daha bilinçli bildirimlere ihtiyacımız var?

Tasarlardığımız sistemlerin kullanıcılarına gönderdiği bildirimler sizce ne kadar bilinçli ve kullanıcıların beklentilerine ne kadar uyumlu?

Onurcan Eki 26 Mayıs 2021

Push bildirimlerden bilinçli ve beklentilerimize uyumlu olanlar harici tamamı, günlük rutinimizi bozarlar. Genelde saati kontrol etmek ya da o gün için yapılacaklar listenize göz atmak için telefonunuzu elinize aldığınızda gördüğünüz ilk şey; sizden cevap bekleyen 4 farklı kişiden gelen 9 farklı mesajdır.

Bu konuyu birlikte bir değerlendirelim.

Bildirimlerin durumu nedir?

Dikkat çekerler

2015 yılında Florida Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar dikkat ve bildirimler üzerine bir araştırma yayınladılar. Araştırmaya katılan katılımcılara bilgisayar başında tamamlamaları için bir görev verilirken, bu esnada kişisel telefonlarına da mesajlar ve telefon aramaları yönlendirildi. Görev esnasında mesaj bildirimi alanlar, almayanlara göre görevlerinde daha başarısız olurken, telefon aramaları alanlarsa kısa mesaj bildirimi alanlardan da kötü performans gösterdiler.

Araştırmanın ilginç kısmında ise, bir mesaj aldığını ya da bir arama kaçırdığını bilen kullanıcıların, telefonlarını kullanmış kadar kadar odaklarının dağılmış olmasıydı. Bunun nedeni, katılımcıların odaklarının bir kısmını, artık kendilerini bekleyen bu bildirimi hatırlamaya ayırmış olmalarıydı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir