Kimdir bu ürün tasarımcısı (product designer)?

Kimdir bu ürün tasarımcısı (product designer)?

Yakın zamana kadar “ürün” dendiğinde, akla sadece malzeme veya mağazalarda satılan fiziki cihazlar gelirdi. Fakat bu terim günümüzde “dijital” ürünleri de kapsayan bir evrenin merkezine yerleşti; fiziki ürünlerin dijital ekranları veya uygulamalar da artık ürün olarak adlandırılmaya başlandı.

Dijital alanda, tasarım endüstrisinin son birkaç yıldır oldukça geliştiğini ve buna bağlı olarak da ortaya, birbirinden beslenen ancak farklı amaçlara hizmet eden birçok yeni terimin çıktığını düşünürsek, bu terimlerle ilişkili roller de belli kafa karışıklığını beraberinde getirdi.

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX designer), arabirim tasarımcısı (UI designer), ürün tasarımcısı (product designer)… Her birinin arasındaki farkı anlamaya çalışırken havuz problemi çözüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu yazıda ürün tasarımıcısı rolünü ve bu rolün kullanıcı deneyimi ve arabirim tasarımcısı rolleri ile farkını inceleyeceğiz.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı, Arabirim Tasarımcısı, Ürün Tasarımcısı: Kim ne yapar?

Bu rollerin tümünün ortak özelliği, hepsinin kullanıcının etkileşime geçtiği ürünü tasarlamasıdır. Ancak her biri, aynı hedefe ulaşmak için birbirinden farklı yollar izler.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • Alper Balkanlı

    sonuçta ürünün nasıl hissettirdiğiyle ux designer mı ilgileniyor yoksa ürün tasarımcısı mı? =)

    • SelenSenturk

      Aslında her ikisi de ilgileniyor : ) Konuyla alakalı yaptığım birçok okuma ve incelediğim birçok iş ilanından, UX Designer’ın proje süreçlerinin belli kesitlerinde devrede olduğu, ürün tasarımcısının ise A’dan Z’ye tüm süreçlerde yer aldığının çıkarımını yaptım diyebilirim. UX Designer, karşı taraftaki hissiyatın ne olacağını sadece “kullanıcı” ekseninde değerlendiren, Product Designer ise “hem kullanıcı, hem de iş hedefleri” ekseninde değerlendiren taraf oluyor. Fakat tabii ki bu “x sadece şunu yapar, y ise sadece şunlarla ilgilenir.” diye keskin hatlarla belirtilebilecek kapsama sahip değil, birçok şirkette bu unvanların aldıkları sorumluluklar, şirket yapısına göre değişiklik de gösterebiliyor.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
E-ticarette karşınıza çıkacak 5 kullanıcı tipi

E-ticarette karşınıza çıkacak 5 kullanıcı tipi

Gizle