Makaleler

Kullanıcı arabiriminizi konuşturun

Bu makalede, kullanıcı deneyimi yazımının (UX writing) ne olduğuna değinip, özelikle teknolojik ürünler ve servisler ekseninde gündemi neden bu kadar meşgul ettiğini birlikte anlamaya çalışacak, ardından ise konu hakkında bazı pratik ipuçlarıyla etkili UX yazımı konusunda bilgi edineceğiz.

Tuba Çakır 09 Mart 2018

Son iki yıldır dijital tasarım ekosisteminde hızla öne çıkan tartışma konularından biri de kullanıcı deneyimi yazımı (UX writing) olgusu. Terim birçok insanın, hatta bazı tasarım profesyonellerinin bile, aklını karıştırıyor. Kimileri, kullanıcı deneyimi tasarımının yeni ismi olduğunu düşünürken; kimileri de UX dünyasının, içerik üretimiyle ilgili alt başlıklarından biri olarak görüyor. Şimdi bu makalede, kullanıcı deneyimi yazımının ne olduğuna kısaca değinip özelikle teknolojik ürünler ve servisler ekseninde gündemi neden bu kadar meşgul ettiğini birlikte anlamaya çalışalım. Ardından, etkili UX yazımı hakkında bazı pratik ipuçlarıyla konuyu bağlayalım.

Daha önce yayınlanan iki ayrı makalede, bu yeni terimin potansiyelini; dil, iletişim ve pazarlama ile ilişkisi ve de bu potansiyeli aktüele dönüştürme sorumluluğunu üstlenen — kullanıcı deneyimi tasarımı takımlarının yeni üyesi — UX Writer rolünün tanımı bağlamlarında tartışmıştık. Ancak terimle ilgili olarak kafalar zaten böyle karışıkken, bilhassa konuya henüz giriş yapan okurlar için, işe kısa bir tanımla başlamak anlamlı olacak gibi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir