Kullanıcı deneyimi tasarımında bilişsel psikoloji: Gestalt görsel algı ilkeleri

Kullanıcı deneyimi tasarımında bilişsel psikoloji: Gestalt görsel algı ilkeleri

Gestalt, 20. yüzyılın sonlarında, Almanya’da ortaya çıkan; algı ve kavrama süreçlerine odaklanarak, algıya yön veren temel yasaları tanımlayan bir psikoloji kuramı. Bu kuram basitçe, bütünün, onu oluşturan parçaların toplamı değil, daha fazlası olduğunu savunuyor.

Peki bu aslında ne demek ve kullanıcı deneyimi tasarımı ile nasıl ilişkileniyor. Bu makalede, kullanıcı deneyimi tasarımı ile temel algı ilkeleri arasındaki bağları inceledik. Kullanıcıların algıları, onlara sunduğumuz deneyimi nasıl yorumluyor?


Bir soruyla başlayalım. Aşağıdaki görsele baktığınızda ne görüyorsunuz? (Korkmayın, sizi “Bu elbise ne renk?” paranoyasına sokmayacağım.)

gestalt-triangle-300x314

Diğer birçok kişi gibiyseniz muhtemelen bir üçgen görüyorsunuz. Birçok kişi üçgen görüyor çünkü beynimiz, muğlak görsel bilgiyi alıp bize anlamlı gelen; tanıdık, düzenli simetrik ve anlayabileceğimiz şekilde bize sunuyor. Fakat normalde burada üç adet beyaz “pac man” var.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Suleyman Akman
  Suleyman Akman

  Çok güzel bir yazı… Elinize sağlık…

  • Selen Şentürk
   Selen Şentürk

   Beğenmenize çok sevindik. Faydalı olduysa ne mutlu bize.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Bir portakal nasıl paylaşılır?

Bir portakal nasıl paylaşılır?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bir AngularJS Harikası “UI-Router”

Bir AngularJS Harikası “UI-Router”

Gizle