Makaleler

Kullanıcı deneyimi nerede biter, müşteri deneyimi nerede başlar?

Konuk yazarlarımızdan Uluğ Sungur, yeni yazsısında, kullanıcı deneyimi ile müşteri deneyiminin farklı ve ortak noktaları üzerine yazdı.

Uluğ Sungur 10 Aralık 2015

Kullanıcı deneyimi /User Experience (UX) her ne kadar yeni bir kavram gibi görünse de, işin özü itibariyle, herhangi bir ürünü tasarlayıp, belli bir amaca hizmet etmek üzere düşünüp geliştirdiğimiz ve kullandığımız günden beri – en azından 150 bin yıldır – insan medeniyetinin önemli bir unsuru.

Zira, insanın doğal silahları olmadan ayakta kalabilmesini ve dünya üstündeki hâkim tür olmasını sağlayan özelliği, alet yapabilmesi ve bunu etkin biçimde kullanabilmesidir. Antropologların ve filozofların, Homo Faber – işçi insan, alet yapabilen eski insan – tanımlamasını kullanmaları bu yüzdendir.

Bir baltayı avda ya da savaşta en etkin biçimde kullanabilmek için, balta sapının uzunluk ve kalınlığını, tutuş ve manevra için en uygun ölçüde ayarlamalı, baltayı rahat kullanılacak kadar hafif ama istenen ölçüde zarar verecek kadar da ağır yapabilmeliydik.

Tür olarak varlığımızı sürdürebilmemiz, UX prensiplerini dikkate almaktan geçiyordu.

Bu örnekten 150 bin yıl sonra ürettiğimiz akıllı telefonlar için de aynı prensip geçerli. Cebimize sığacak ve tek elle hükmedebileceğimiz kadar küçük, film izleyecek kadar büyük olması gereken bu aletlerin dokunmatik ekranları, minicik bir tıklamayı bile hissedecek kadar narin ama orta şiddetli darbelere dayanacak kadar da sağlam olmalı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir